Dolar ve Euro'da büyük düşüş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TL mevduatıyla ilgili yeni önlemleri açıklamasının ardından peş peşe rekor kıran dolar 18.43 seviyelerinden 14.80'a kadar düştü.
Ankara Masası
|
20 Aralık 2021, Pazartesi - 21:39
Dolar ve Euro'da büyük düşüş

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı ve kurdaki hareketlilik nedeniyle üst üste tarihi rekorlar kıran dolar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nın ardından açıkladığı kararlarla adeta çakıldı.

Gün içerisinde  18,43'e kadar yükselen dolar  14.80 seviyesine kadar düşerken,  gram altın 1060 liradan 870 liraya, Euro ise 20.60'lardan gerileyerek 16.75 seviyesine kadar geriledi.

Saat 21.50 itibarıyla dolar 14,95, euro  16,88, gram altın ise 877 TL'den alıcı buluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı kararlar

Erdoğan alınan kararları şu şekilde açıkladı;

  • İnsanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak.
  • Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.
  • Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur rakamı verilecek. Kur farkı TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.
  • Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini arttırmak için devlet katkısını yüzde 30'u çıkarıyoruz. Devlet iç borçlanma senetlerine buradaki stopajı yüzde 0'a indiriyoruz. Vergi yükünü azaltarak uluslararası rekabeti desteklemek amacıyla ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlıyoruz.
  • Katma değer vergisini yeniden düzenliyoruz. Amacımız kayıt dışı ekonomiyi azaltmak, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek, ihracatı özendirmek, firmalarımızın KDV iadesi yoluyla finansmana hızla erişimini sağlamaktır.
  • Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz. Yatırım ve fon kazançları kurumlar vergisinden istisna olmasına karşılık diğer fon kar payları istisna dışındaydı. Bu farklılığı ortadan kaldırıyoruz.
  • Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 bin top altın bulunduğu bilinmektedir. Bu altınların finansal sisteme dahil edilerek ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla birlikte yeni araçlar geliştirilecektir.
  • Kredi garanti fonu desteğiyle uzun vadeli istihdamı koruma ve destekleme işletme kredileri verilecektir. Ülkemizdeki istikrar ve güven iklimini güçlendirecek tüm tedbirleri ilgili kurum ve meclisimizle süratle hayata geçireceğiz.
http://ankaramasasi.com/haber/1186317/dolar-ve-euroda-buyuk-dusus
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.