Seyahatte "HES kodu" dönemi başlıyor

Ankara Masası
|
20 Mayıs 2020, Çarşamba - 18:59
Seyahatte "HES kodu" dönemi başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. "Bayramdan sonraki günler daha özgür olacak. Kurallara uyarsak 2. dalga olmaz" diyen Koca, "Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasıyla alınacak kod sayesinde seyahat edilebileceğini duyurdu. Koca, 65 yaş üzeri için de seyahat izni müjdesi verdi.

Telekonferans yöntemiyle toplanan Bilim Kurulu'nda, koronavirüs ile mücadelede son durum ele alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından kameraların karşısına geçti. Koca hem bayram uyarısı yaptı, hem de seyahat izinleri ile ilgili son bilgileri paylaştı.

"Bayram sonrası daha özgür olacak"
Koca, "Bayramı çok dikkatli geçirmeliyiz. Bayram günleri için veremediğim haberleri sonrası için verebilirim. Tedbirlere uyarsak bayram sonrası farklı olabilir. Bayramdan sonrası günler daha özgür olacak. Ama tedbirlere uyarak yaşayacağız, evimiz yine bizim için en güvenli yer olacak. Kontrollü sosyal hayat olacak. Virüsün yayılımına izin vermemek için tedbirlerimizi alacağız. Her yerde kontrollü sosyal hayat kurallarına uyarak ilerleyeceğiz" dedi.

Seyahatte HES kodu dönemi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca HES Kodu hazırlığını da duyurdu. Bakan Koca’nın verdiği bilgilere göre, HES Kodu Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden alınacak. Bu kod kullanılarak uçak ve tren seyahati yapılabilecek. HES Kodu öncelikle şehirler arası ulaşımda kullanılacak.

Bakan Koca, HES kodu ile ilgili şu bilgileri verdi:
Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla kod alınacak. HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Herkese özel bir kod olacak. Kod sayesinde kimlik numarası gibi veriyi kimse başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla ile bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını gösterebilecek.

65 Yaş üstüne müjde
Koca uzun süredir evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlara da seyahat müjdesi verdi. Bakan, "En çok hassasiyet gösterenler büyüklerimiz oldu. Gençlerimiz de hassasiyet gösterdi. 65 yaş üstü büyüklerimizle ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızla da görüştüm. 65 yaş üstü büyüklerimize küçük bir müjdemiz olacak. Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Bilim Kurulu önerisi doğrultusunda 65 yaş üstü büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında, sabit yere gittiğinden eminsek, sağlık açısından sorunları yoksa, ilgili kaymakamlıktan, 1 ay dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak. Bununla ilgili duyuru da İçişleri Bakanlığımız tarafından yapılmış olacak. Daha kontrollü, daha uygun bir mekan söz konusu ise buraya geçişi sağlamak için yaklaşım söz konusu olacak." diye konuştu.

Sınavlar maskeli mi olacak?
Koca LGS ve YKS sınavlarıyla ilgili olarak ise, "Liseye geçiş ve üniversite sınavları içi önlemler görüşüldü. Tüm öğrencilerimiz maskeyle sırasına oturacak. Sınav esnasında sosyal mesafe durumuna göre maskeyi çıkarabilecekler." dedi.

Virüsün bulaşma hızı 1.56'dan 0.72'ye geriledi
Koca gelen bir soru üzerine virüsün bulaşma hızının gerilediğini de söyledi. Bakan Koca bulaşma hızının 1.56'dan 0.72'ye gerilediğini açıkladı. "OSB ve benzeri yerlerde test sayılarını artırıyoruz." diyen Koca, "OBS'lerde 50 bine yakın kişiyi taradık. Bu 50 bin test içinde pozitif çıkma oranı binde 3.5" ifadelerini kullandı.

Yeni hastaneler
Koca yeni açılacak olan hastaneler için de, "Yeni hastanelerimiz İstanbul'da yoğun bakım sorununu çözecek. Yeni hastanelerin devreye girmesi ile İstanbul'daki yoğun bakım yatak kapasitesi genişleyecek. Bütün yataklar yoğun bakım yatağı olarak planlandı." açıklaması yaptı.

İş yerlerinde afişler olacak
Koca, "20 Mayıs'tan sonra iş yerlerinin girişinde, o iş yerinde uyulması gereken kuralları gösteren afiş ve çalışma rehberleriyle karşılaşacaksınız. İş yerlerinin girişlerindeki asılı afişlerde, mekan durumu, çalışma saati, bir arada bulunabilecek azami insan sayısını göreceksiniz. Detaylı çalışma rehberleri de bulunacak. Bilim Kurulumuz henüz kapalı olup ama bu normalleşme takvimi içinde açılabilecek iş yerleri için de rehberler hazırlıyor. Bir kısmı şimdiden hazır durumdadır." ifadelerini kullandı.

Umutsuz yaşamadık
"Hastalıktan hiç kaybımızın olmadığı günlerin geleceğini düşünüyoruz. Umutsuz tek gün bile yaşamadık" diyen Koca, "Mücadelenin daha ne kadar süreceğini bilemediğimiz için hayatı yeniden planlıyoruz. Yeniden planlanan hayattan virüse karşı korunma tedbirlerini ilk plana alıyoruz. Erken umut, tedbirleri önemsiz kılmasın. Hala sağlık personelimiz eve döndüğünde çocuklarına sarılamıyor. Maske ve mesafe kurallarına uyalım." şeklinde konuştu.

Rus turistler
Koca koronavirüsün etkili olduğu Rusya'dan gelebilecek turistlerle ilgili olarak ise, "Bu konu tartışılıyor. Turizm Bakanımızla sık görüşüyoruz. Bu sezonu kontrollü yapmak istiyoruz. Haziran için daha önceki dönemlere göre yüzde 20'yi geçmeyi düşünmüyoruz. Riskli ülkelerle ilgili, zamana yayarak, bir dinamik süreç içerisinde planlanmış olacak. Gelenlerin de hem testleri yapılıyor olacak, kontrollü sosyal hayat ile birlikte... Tüm bunlar çalışıldı. Bu çerçevede de gelen hastanın pozitif olması durumunda tüm detayların çalışıldığını bilelim. Rusya ve daha riskli ülkeler konusunda 1 Haziran'da hemen açılma olmayacak. Bir takvimle ülkeler planlanıyor. 70 ülke Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül olmak üzere belli dönemlerde planlandı. Bu her an değişebilir. O ülkedeki salgın ya da bizim takipte gördüğümüz duruma göre değişebilir" dedi.

2. Dalga olur mu?
Koca "2. dalga gelecek mi" şeklindeki bir soruya ise, "Eğer kurallara uyarsak önümüzdeki dönemde ikinci dalganın olması söz konusu olmaz." yanıtını verdi.

Erciyes Üniversitesi'nin aşı çalışmaları
Koca'ya Erciyes Üniversitesi'ndeki aşı çalışmaları da soruldu. Bakan, "Çalışmayı biliyoruz. Önemsediğimiz bir çalışma. Benzer başka çalışmaların da olduğunu biliyorsunuz. Hayvan deneyi aşamasına gelen birkaç tane çalışmadan birisi. Aşı ile ilgili herkes bir şeyler söylüyor. Şunu bilelim, aşı 3-4-6 ayda yaygın şekilde kullanılabilecek bir durum değildir. 8-10 aydan önce olacağını düşünmüyoruz. En çok mesafe alan ülkenin Çin olduğunu biliyoruz. İnsan deneyi safhasına geldiğini biliyoruz. Türkiye'deki çalışmaların daha hayvan aşaması döneminde olduğunu biliyoruz. Gelişmeler daha somut olduğunda gündeme taşımak istiyorum. Aşı hassas bir konu. Belli bir süreçten sonra 'sonuç alamadık' deme noktasına gelebilirsiniz. İngiltere'de olduğu gibi. Umudumuzu koruyalım." diye konuştu.

Sağlıkçılara atama
Fahrettin Koca atama bekleyen sağlık çalışanları ile ilgili olarak ise, "Bu dönemde Bakanlık olarak atamaları yapmıştık. 33 bin kişi ile ilgili atama dönemi geçirdik. Önümüzdeki aylarda da ihtiyaç olduğunda da alım söz konusu olacak." dedi.

Restoranlar açılacak mı?
Bakan Koca, restoranların açılmasına ilişkin bir soruya ise, "Bayramdan önce restoranların açılması düşünülmüyor. Bayramdan sonraki süreçte salgının seyrine göre değerlendirilecek." yanıtını verdi.

http://ankaramasasi.com/haber/16682/seyahatte-hes-kodu-donemi-basliyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.