Ankara Devlet Tiyatrosu'nda 'Cimri' Başkentli sanatseverlerle buluşuyor

Tiyatro sahnelerinin vazgeçilmez yazarları arasında olan Molière'nin kaleme aldığı, rejisörlüğünü tiyatronun usta ismi Işıl Kasapoğlu'nun yaptığı, 'Cimri' oyunu AKM Tiyatro Salonu'nda perde açıyor.
Ecem Çetin
|
05 Ağustos 2022, Cuma - 13:31
Ankara Devlet Tiyatrosu'nda 'Cimri' Başkentli sanatseverlerle buluşuyor

Ankara Devlet Tiyatrosu  Fransız tiyatro devi Molière’in ölümsüz eseri 'Cimri'yi Başkentli sanatseverlerle buluşturuyor. 

4-5-6 Ağustos tarihlerinde perde açacak olan Cimri oyununa AKM Tiyatro Salonu, ev sahipliği yapacak. 

Sabahattin Eyüboğlu’nun Türkçe'ye kazandırdığı ve dünya tiyatro tarihinin en çok sahnelenen oyunları arasında yer alan Cimri’nin rejisörlüğünü tiyatronun usta ismi Işıl Kasapoğlu üstleniyor. 

Dekor tasarımının Hakan Dündar'a, kostüm tasarımının Funda Karasaç'a, müziklerinin Kemal Günüç'e ve ışık tasarımının Osman Uzgören'e ait olduğu oyun, güncelliğini koruyan eleştirel öyküsüyle AKM seyircisine unutulmaz bir seyir sunacak.

Tiyatro seyircisini yüzyıllardır ayrıcalıklı kesimlerin para sevdasına güldüren Cimri, Paris’in burjuva kesiminin çılgınlık düzeyindeki para tutkusunu alaya alıyor. Molière’in “Dünyadaki insanların en az insan olanı, yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisi” diyerek anlattığı başroldeki Harpagon karakterine ise, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt hayat veriyor.

Keskin hicivlerin ön planda olduğu komedyalarıyla 17. yüzyıldan beri tiyatro sahnelerinin vazgeçilmez yazarları arasında yer alan Molière, Cimri’de güncelliğini koruyan bir öykü anlatıyor. 

1600’lerin Parisi’nde şatafatlı bir yaşam süren burjuva sınıfına odaklanan oyun, ayrıcalıklı zümrenin çılgınlığa varan para saplantısını konu ediyor. Zengin kesimin parayı iyi yaşamın tek ölçütü ve temel ahlaki değer olarak gören anlayışını gözler önüne seren oyun, döneminin de ustalıklı bir eleştirisi niteliğinde.

Cimri’de Paris’in dönem zenginleri, yer yer gülünçlüğe ve zavallılığa varan tiplemeler olarak sahneye taşınıyor. Paradan başka hiçbir şeye değer vermeyen karakterler, özlerine ve çevrelerine yabancılaşmış, acımasız ve yalnız bireyler. İnsanın paraya düşkünlüğünün varabileceği yerleri ustalıklı bir komedi ile buluşturan Molière, izleyiciyi insan doğası üzerine sorgulamalara sürüklerken kahkahalara boğmayı da başarıyor.

http://ankaramasasi.com/haber/1694781/ankara-devlet-tiyatrosunda-cimri-baskentli-sanatseverlerle-bulusuyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.