Enflasyona karşı Çankaya Belediyesinden ek protokol

Bir süredir eylem ve protesto gösterilerine sahne olan Çankaya Belediyesinde işçi maaşlarını enflasyon karşısında korumak için imzalanan mevcut TİS’lere (toplu iş sözleşmesi) ek protokol yapıldı.
Mevlüt Peker
|
08 Ağustos 2022, Pazartesi - 14:40
Enflasyona karşı Çankaya Belediyesinden ek protokol

DİSK’e (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) bağlı Genel-İş Sendikası 1 No.lu Şube ile gerçekleştirilen görüşmelerin neticesinde Çankaya Belediyesinde kadrolu, Çankaya Belediyesine bağlı şirketler İmar-Belde ve Çanpaş’ın mevcut TİS’lere artış getiren ek protokol uygulamaya konuldu.

Ek protokol ile Çankaya Belediyesinde asgari ücret net 6950 lira olurken, yol ve yemek yardımlarıyla bu ücret 8200 liraya yükseltilmiş oldu.

Uygulamaya konulan ek protokol 3600 işçinin önümüzdeki 6 ay ve mevcut sözleşmelerin ikinci yıl maaş artışlarına da olumlu yansıyacak.

Ek protokolün getirdikleri ise şu şekilde:

Çankaya İmar A.Ş. ve Çankaya Belde A.Ş.’de enflasyon desteği önümüzdeki 6 ay boyunca aylık net 1100 lira olarak ödenecek.

1 Ocak 2023 tarihinde verilecek ikinci yıl maaş zammında kademe uygulaması kaldırılacak, herkesin kendi taban yevmiyesine yılsonu enflasyon +2 puan oranında doğrudan artış yapılacak.

Yemekhanede yapılan zam oranı düşürülecek ve aylık bedel 340 lira yapılacak.

Çankaya Çanpaş A.Ş.’de enflasyon desteği önümüzdeki 6 ay boyunca aylık net 1100 lira olarak ödenecek. Aylık 500 lira brüt ödeme devam edecek.

Çankaya Belediyesinde kadrolu olarak çalışan personele önümüzdeki 6 ay boyunca aylık net 1100 lira enflasyon destek primi ödenecek.

İkinci yıl maaş zammında kademe uygulaması kaldırılacak, herkesin kendi taban yevmiyesine yılsonu enflasyon oranında doğrudan artış yapılacak.

Yemekhanede yapılan zam oranı düşürülecek ve aylık bedel 340 lira yapılacak.

Alper Taşdelen: Hayırlı olsun

Ek protokolün hayata geçirilmesine ilişkin açıklama yapan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen şunları söyledi:

“Belediyemizde örgütlü olan Genel-İş Sendikası 1 No.lu Şube ile bir süredir görüşmelerimiz devam etti. Belediyemizin bütün ekonomik şartlarını zorlayarak işçilerimizi, emekçilerimizi enflasyon karşısında koruyoruz. Ülkemizin içinden geçtiği mevcut haksız ve ekonomik düzen hem belediyeleri hem çalışanlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Ancak bu krizin faturasının çalışan kesimlere, işçilere, emekçilere yüklenmemesi gerekir. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışımız gereği bu ek protokol ile çalışanlarımızın maaşlarında ciddi artışlar sağladık. Yapılan ek protokol ile belediyede asgari ücret net 6.950 TL oldu. Yemek ve yol yardımıyla bu rakam 8.200 TL’ye çıkarılmış oldu. Geldiğimiz noktada mevcut toplu iş sözleşmelerinin ikinci yıl maaş zammındaki kademe uygulamasını kaldırdık. Kadrolu işçilerimize enflasyon oranında, İmar-Belde çalışanlarımıza ise enflasyon +2 puan şeklinde maaş artışı yapma kararı aldık. Bu anlamda çalışanlarımızın yanında olduk. Belediye olarak tüm ekonomik zorluklara karşın işçilerimizle, bütün çalışanlarımızla el ele bu zor günleri aşacağımıza inanıyorum. Umudumuz ilk seçimde ülkemizin aydınlık günlere kavuşması ve bunun için el birliğiyle çalışacak olmamızdır. Ek protokolümüz emekçilerimize hayırlı olsun.”

http://ankaramasasi.com/haber/1700830/enflasyona-karsi-cankaya-belediyesinden-ek-protokol
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.