İmamoğlu'ndan İstanbullulara "mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın" çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Yağışın saat 15.00'e kadar sürmesi bekleniyor, mecbur kalmadıkça trafiğe, dışarıya çıkmayın" çağrısı yaptı.
Ersin Küçükbarak
|
15 Ağustos 2022, Pazartesi - 13:08
İmamoğlu'ndan İstanbullulara "mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın" çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, megakenti etkisi altına alan sağanakla ilgili Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) alınan tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

İBB Başkanı İmamoğlu, "Arkadaşlarımın bana verdiği bilgi doğrultusunda yağışın öğleden sonra saat 3'e kadar devam edeceği yönünde, dolayısıyla vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça araçlarıyla seyahat etmemelerini, dışarıya çıkmamalarını ben buradan istiyorum" dedi.

İmamoğlu şunları söyledi:   

“İstanbul’da 5 bin 890 personel, 2 bin 135 araçla vatandaşımızın hizmetindeyiz”


“Ekiplerimiz koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte. Ne yazık ki iklim değişikliğinin etkin halini yazın ortasında bazen yağmurla ve değişen sıcaklıklarla yaşıyoruz. Şu anda İstanbul’da 5 bin 890 personelimizle, 2 bin 135 araçla ve iş makinesi ekipmanlarla birlikte vatandaşımızın hizmetindeyiz”

“Metrekareye 50 ila 100 kilo yağışla karşı karşıya kaldık”

“Bugün şunu söyleyebilirim. Çekmeköy’de 90 ile 100 kilo metrekareye, Sarıyer’de Maslak civarında 80 kilo metrekareye yağışla karşı karşıya kaldık. Aslında İstanbul’un genelinde 45-50 kilo ile 100 kilo arasında bir yağışı muhtelif bölgelerde yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Sabah erken saatlerde Sarıyer, Beykoz, Çatalca üzerinden bir geçiş yaptı. Daha sonra Marmara Bölgesinden gelen yağışla birlikte Anadolu yakasında yoğun bir etki oluşturdu. Şu anda ise hem buradan kayan yağış dalgası, hem Marmara’dan gelen yağış dalgasıyla İstanbul’un güneybatısından Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt aksına giriş yapan bir yağış söz konusu. Bu esnada buradan ilgili bütün ilçelerle irtibat kurduğumuzu, üstelik bu son yağış dalgasıyla ilgili de hem Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükçekmece o bölgedeki Esenyurt hatta Eyüpsultan ve Başakşehir Belediyelerine de bilgi aktararak şu anda yoğun bir şekilde sahadayız”

“Yağış mevsim normallerinin üzerine çıktı”

”Yağışın yoğun olduğu mevsim normallerinin 4 katına çıktığı bölgelere, bu yağışlar 35-40 dakikada bir anda olabiliyor. Bazı bölgelerde 1-1,5 saat civarında bu yağışa ulaşan rakamlar oluşabiliyor. Gerçekten iklim değişikliği hepimizin temel sorunu.”

“Hafta sonu 35 dereceye çıkan hava sıcaklığını konuşuyor olacağız”

“ 3-4 gün sonrada meteorolojiden gelen bilgilere göre hafta sonunda 35 dereceye çıkan hava sıcaklığını konuşuyor olacağız. İstirhamımız şu ki, lütfen uyarılara vatandaşlarımızın eşlik etmesi bize yardımcı olmaları ki, bu konuda duyarlı bir 16 milyon insanımız var. İklim değişikliğiyle mücadelede el birliğiyle mücadele etmemiz şart.”

“Yaralanma, kaza gibi bir ihbar almadık”

“ Günün özeti, şu ana kadar bir yaralanma, vatandaşımızla ilgili bir kaza gibi bir ihbar almadık. Mikro ölçekli su baskınlarıyla ilgili 153’e ulaşan ve telafi edilemez bir noktada olan sorun yaşamadık. Sıklıkla takip ediyorum. Hem gelen ihbarları, hem bizi arayan yetkili arkadaşlarımız, muhtarlarımız, bizim zabıtalarımız sahada. Gelen ihbarlara hızlıca müdahale ediliyor”

http://ankaramasasi.com/haber/1714642/imamoglundan-istanbullulara-mecbur-kalmadikca-disari-cikmayin-cagrisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.