Milliyetçi Sol Parti'nin ilk basın toplantısı

Ankara'da basın toplantısı düzenleyen Milliyetçi Sol Parti Genel Başkanı Hüseyin Alpay," İki ittifak arasında sıkışan, iki ittifakın söylemleriyle kutuplaşan Türk halkının rahatlamaya, nefes almaya ve geleceğe umutla bakmaya ihtiyacı vardır" dedi.
Ecem Çetin
|
15 Ağustos 2022, Pazartesi - 15:45
Milliyetçi Sol Parti'nin ilk basın toplantısı

2023 seçimlerine 1 yıldan az bir süre kaldı.

Kurulan ittifakların yanı sıra yeni parti için hazırlıklar da yapılıyor.

Son olarak Genel Başkanlığını gazeteci Hüseyin Alpay'ın yaptığı, kısa adı 'Milli Sol' olan Milliyetçi Sol Parti'nin kuruluşu için İçişleri Bakanlığı'na başvuru yapıldı.

İçişleri Bakanlığına kuruluş dilekçesini sunan Milliyetçi Sol Parti Genel Başkanı Hüseyin Alpay, Ankara’da bir otelde basın toplantısı düzenledi. 

"Kutuplaşmanın sol parti eksikliğiyle daha da arttığı bir süreçten geçiyoruz"

Alpay, Türk siyasetinde milli bir sol parti eksik olduğunu belirterek, "Türk siyasi hayatında yaşadığımız kutuplaşmanın milli ve yerli bir sol parti eksikliğiyle daha da arttığı bir süreçten geçiyoruz. İki ittifak arasında sıkışan, iki ittifakın söylemleriyle kutuplaşan Türk halkının rahatlamaya, nefes almaya ve geleceğe umutla bakmaya ihtiyacı vardır. Kendi değerleri ile çelişmeyen, milli duyguları ön planda olan, manevi değerleriyle yaşayan ve dünyaya sol pencereden bakan bir siyasi partinin varlığıyla giderilebileceğine inanmaktayız" ifadelerini kullandı.

" Partimiz hiçbir partinin devamı değildir"

Alpay, "Partimiz hiçbir partinin devamı değildir. Bu parti Türk siyasi tarihinde ilk kez kurulan, milliyetçiliğini ve maneviyatını sol dünya görüşü birlikte on plana çıkaran ve şahsımın 30 yıllık politika hayatımdaki hayalimi gerçekleştirdiğim siyasi bir harekettir. Milliyetçiliği tekeline alan, solculuk ile milliyetçiliği yan yana getiremeyen sağ görüşlü siyasi partiler ile ‘sol bir parti milliyetçi olamaz’ çelişkisini yaşayan sol siyasi partilerin bizleri anlamasını beklemiyoruz" diye konuştu.

"Milliyetçi Sol Parti yasalar önünde herkesin eşitliğini savunur"

Alpay, Milliyetçi Sol Parti’nin muhalif bir parti olduğunu ancak milli meselelerde milli çıkar gözetileceğini aktararak, "Milliyetçi Sol Parti, ülkeyi yönetenlere muhalefet etmeyi görev bilir fakat devlete, ülkeye ve milli çıkarlara muhalefeti onaylamaz. Yasalar önünde herkesin eşitliğini savunur. Siyasal eşitliğin yanı sıra sosyal eşitliği ve zenginlikte sosyal adaleti hedefler" açıklamasında bulundu.

Ali Şeriati’nin sözünü hatırlatan Alpay şu ifadelere yer verdi:

"Bugün hem sağdan hem de soldan bize saldıran herkese diyoruz ki, sizi rahatsız etmeye geldik. Bilinmelidir ki bu ülkede ne milliyetçilik ne dindarlık ne de milli sol ilkeler kimsenin tekelinde değildir. Türk’üz, Müslümanız, milli solcuyuz”

http://ankaramasasi.com/haber/1716411/milliyetci-sol-partinin-ilk-basin-toplantisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.