Kamu bankaları Rus ödeme sistemi MİR'den çıktı

Kamu bankalarının, Rusya'nın ödeme sistemi MİR'den çıktığı bildirildi
Ersin Küçükbarak
|
27 Eylül 2022, Salı - 22:37
Kamu bankaları Rus ödeme sistemi MİR'den çıktı

ABD, Rusya’nın MİR adlı yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını izlemeye aldı. Bunun üzerine iki özel banka Mir sisteminden çıkarken kamu bankalarından da beklenen adım geldi.

Bloomberg’ün üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Halkbank, Ziraat Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası Rusya’nın MİR kart sisteminden ayrılmaya karar verdi. İş Bankası ve Denizbank daha önce sistemin kullanımını durdurduklarını duyurmuştu.

Yetkili, kuruluşların Rus ödeme sisteminden çıkma kararını Salı günü erken saatlerde aldığını ve kararın da henüz kamuya açıklanmadığını bildirdi. Habere göre, söz konusu gelişmeyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

Karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta MİR’e alternatifleri görüşmek üzere Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ile yaptığı görüşme sonrasında geldi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi de, bu ayın başlarında finans kurumlarını MİR ile yeni anlaşmalara girmemeleri veya mevcut anlaşmaları genişletmemeleri konusunda uyarmıştıV.

Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilen MİR'e Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank dahil olmuştu.

http://ankaramasasi.com/haber/1803927/kamu-bankalari-rus-odeme-sistemi-mirden-cikti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.