9 aylık süreçte bin 300'den fazla esir Ukraynalı asker özgürlüğüne kavuştu

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın ülkesinde savaş başlattığı 24 Şubat'tan bu yana toplam bin 300'den fazla Ukraynalı askeri personelin Rus esaretinden kurtulduğunu duyurdu.
Onur Çetinkaya
|
02 Aralık 2022, Cuma - 09:40
9 aylık süreçte bin 300'den fazla esir Ukraynalı asker özgürlüğüne kavuştu

Ukrayna-Rusya savaşında 9 ay artık neredeyse geride kaldı. Binlerce kişi hayatını kaybetti ya da evsiz kaldı. Çok sayıda insan başka ülkelere göç etti.

Ukrayna lideri Zelenski ise dün sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Zelenski, mesajında Ukrayna'da Rusya'ya karşı savaşın devam ettiğini hatırlattı. 

Esir sayısıyla ilgili açıklama

En son 1 Aralık'ta Rusya ile yaptıkları esir takasıyla 50 Ukraynalı askeri personelin evlerine döndüğünü kaydeden Zelenski, şimdiye kadar toplam bin 300'den fazla Ukraynalının Rus esaretinden kurtulduğunu bildirdi. 

Zelenski, "Hepsini geri getirelim. Ukrayna'nın tamamı özgür olacak. Tüm Ukraynalılar evde olacak." dedi. 

Ukrayna'da din hizmetleri kurumlarında Rus gizli servislerinin yetkisinin azaltılması için güvenlik güçleri ile toplantı düzenlediklerini kaydeden Zelenski,"Ulusal güvenliği sağlamaktan sorumlu tüm kurumlar, Rus özel servislerinin Ukrayna'nın dini ortamındaki yıkıcı faaliyetlerini tespit etmek ve bunlara karşı uygulanacak önlemleri güçlendirmelidir. Ve kişisel yaptırımlara başvurun. İsimler yakında açıklanacak." şeklinde konuştu.

http://ankaramasasi.com/haber/1982118/9-aylik-surecte-bin-300den-fazla-esir-ukraynali-asker-ozgurlugune-kavustu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.