Yeşilçam'ın usta oyuncusu Fatma Girik, 1. ölüm yıl dönümünde anılıyor!

Yeşilçam'ın unutulmaz ismi Fatma Girik, ölüm yıl dönümünde sevenleri ve hayranları tarafından anılıyor.
Ecem Çetin
|
24 Ocak 2023, Salı - 13:48
Yeşilçam'ın usta oyuncusu Fatma Girik, 1. ölüm yıl dönümünde anılıyor!

Geçtiğimiz yıl koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden  Yeşilçam'ın usta ismi ve unutulmaz oyuncusu Fatma Girik, ölümünün 1. yılında anılıyor. 

Boş Beşik'in Fatma'sı, Kanlı Nigâr'ın  Kanlı Nigâr'ı, Toprak Ana'nın Zeliha'sı, Postacı'nın Sevatap'ı, Yılanların Öcü'nün Irazca'sı,  Gelincik'in Fato'su, Ana Ocağı'nın Fatma Aksoy'u  ve daha niceleri...  

Usta sanatçı, ardında bıraktığı daha nice film ve eserlerle milyonlarca insanın gönlünde yer edindi.

Sevenleri ve hayranları tarafından açılan   #FatmaGirik  hashtag ile çok sayıda tweet atıldı. 

Fatma Girik Kimdir ?

Fatma Girik, Aralık 1942 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. 1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke’ydi. Leke’yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün'le tanışıklığı Girik'in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu

İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyal demokrat Halkçı Parti’den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı.

Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yapan Fatma Girik son olarak 2012 yılında yayınlanan Babalar ve Evlatlar dizisi ile ekranlarda yer aldı.

http://ankaramasasi.com/haber/2063516/yesilcamin-usta-oyuncusu-fatma-girik-1-olum-yil-donumunde-aniliyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.