Depremzede çocuklar için koruyucu aile başvurusu nasıl yapılır? Koruyucu aile şartları nelerdir?

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremin ardından enkaz altından çıkarılan çocuklar için koruyucu aile nasıl olunur? sorusu gündeme geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, deprem bölgesinde korunma ve bakım ihtiyacı belirlenen çocukların, sırada bulunan ve mevcut koruyucu ailelerin yanlarına yerleştirildiği, yeni aile adaylarının e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabileceğini bildirdi.
Büşra Bayrak
|
09 Şubat 2023, Perşembe - 10:39
Depremzede çocuklar için koruyucu aile başvurusu nasıl yapılır? Koruyucu aile şartları nelerdir?

Deprem felaketinde ailelerine ulaşılamayan onlarca çocuk için koruyucu aile olmak isteyenler e-devletten ya da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’nden başvuru yapabilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından korunma ve bakım ihtiyacı ortaya çıkan çocuklara koruyucu aile olmak isteyenlerin izleyeceği sürece ilişkin açıklama yaptı.

Aile ve yakınlarına ulaşılamayan çocukların ilk olarak Bakanlığa bağlı kuruluşlara alındığı ifade edilen açıklamada, çocukların güvenli şekilde bakımlarının sağlandığı ve ailelerine ulaşma çalışmalarının yapıldığı belirtildi. 

E-Devlet üzerinden koruyucu aile başvurusu

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Deprem bölgesinde korunma ve bakım ihtiyacı tespit edilen çocukların durumları meslek elemanlarımız tarafından titizlikle değerlendirilmekte, sırada bulunan ve mevcut koruyucu ailelerimizin yanlarına yerleştirme işlemleri sürdürülmektedir. Yeni başvuruda bulunacak koruyucu aile adaylarımız e-Devlet üzerinden veya deprem bölgesinin dışında ikamet ettikleri ilin aile ve sosyal hizmetler il müdürlüklerimize şahsen başvurabilirler. Vatandaşlarımıza çocuklarımız için koruyucu aile olma talepleri konusunda göstermiş oldukları hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz."

Koruyucu aile olma şartları nelerdir?

Evli ya da bekar herkes aşağıdaki koşulları sağladığı takdirde koruyucu anne, baba ya da aile statüsüne kavuşabilir;

-T.C. vatandaşı iseniz

-Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız

-25-65 Yaşları arasındaysanız

-En az ilkokul mezunu iseniz

-Düzenli bir gelire sahipseniz

-Çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi değilseniz


Koruyucu aile başvurusu için istenen belgeler neler?

-Öğrenim durumunu gösterir belgenin onaylı örneği.

-İş, gelir ve sosyal güvenlik durumunu gösteren belgenin onaylı örneği.

-Adli sicil belgesi

-Koruyucu aile olacak kişiler ve varsa birlikte yaşadığı kişilerin fiziksel engeli, ruhsal rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığının olmadığını gösteren sağlık kurulu raporu

    http://ankaramasasi.com/haber/2067746/depremzede-cocuklar-icin-koruyucu-aile-basvurusu-nasil-yapilir-koruyucu-aile-sartlari-nelerdir
    İlginizi Çekebilir

    Yorumlar (0)

    Yorumunuz İletilmiştir.