Afet Yeniden İmar Fonu kurulmasına ilişkin teklif TBMM’de

"Afet Yeniden İmar Fonu" kurulmasına ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunuldu.
Mevlüt Peker
|
06 Mart 2023, Pazartesi - 18:02
Afet Yeniden İmar Fonu kurulmasına ilişkin teklif TBMM’de

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ile birlikte 106 AK Partili milletvekilinin imzasını taşıyan “Afet Yeniden İmar Fonu”nun Kurulması ile Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu.

“Afet Yeniden İmar Fonu”nun Kurulması ile Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Teklifine göre doğal afetler sebebiyle umumi hayatı olumsuz etkileyen afet bölgesi ilan edilen alanlardaki plan, yapım ve benzeri her türlü imar işleri, altyapı ve üstyapı çalışmaları için kaynak sağlanması yetkisi veriyor.

Teklife göre bağış, yardım ve hibeler “Afet Yeniden İmar Fonu”nda toplanacak, ilgili proje ve harcamalar için bu fondan kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılacak.

Afet Yeniden İmar Fonu’nun yönetimi ise kanun teklifinde şu şekilde belirtildi: Hazine ve Maliye Bakanı bu fonun yönetimine başkanlık edecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanından oluşan Yönetim Kurulu bulunacak.

http://ankaramasasi.com/haber/2074199/afet-yeniden-imar-fonu-kurulmasina-iliskin-teklif-tbmmde
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.