Hacı Bayram Veli'nin çevresi yenileniyor

Ankara'nın manevi turistlik merkezlerinden Hacı Bayram Veli’nin doğduğu ev ve çevresi, tarihi dokusunu korunarak yenileniyor.
Murat Saltan
|
18 Mart 2023, Cumartesi - 13:57
Hacı Bayram Veli'nin çevresi yenileniyor

Ankara'nın manevi mimarı Hacı Bayram Veli’nin, Solfasol Mahallesi’nde bulunan evi ve çevresinin yenilenme çalışması başlatıldı.

Altındağ Belediyesi tarafından yapılacak yenileme çalışmalarında bölgenin tarihi ve kültürel dokusu konacak. 

Bölgenin yeniden ayağa kalkmaya başladığını ifade eden Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, "Ankara'mızın manevi mimarı Hacı Bayram Veli’nin, Solfasol’de bulunan doğduğu evi ile çevresini ihya ederek, tarihi ve kültürel dokuya uygun bir merkez haline getiriyoruz. Bölgede çalışmalarımız büyük bir titizlikle devam ediyor" dedi.

"Ne gerekiyorsa yapmak için kolları sıvadık"

Ankara'nın maneviyatı için değeri çok büyük olan bu mirasa sahip çıkmanın kendileri için bir görev olduğunu aktaran Balcı "Burası bakıma ve onarıma ihtiyacı olan bir alandı. Bu alana sahip çıkmazsak yok olabilirdi. Buna gönlümüz asla razı olmazdı. Bu nedenle ne gerekiyorsa yapmak için kolları sıvadık. İnşallah Hacı Bayram Veli’nin doğduğu ev ve çevresini yaptığımız çalışma ile ihya edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Başkan Balcı sözlerine şöyle devam etti:

"Hacı Bayram Veli'nin dünyaya gözlerini açtığı evin çevresinde bulunan metruk yapıları bir bir temizledik. Bölge güzel bir görüntüye kavuştu. Sadece Ankara'nın değil, Türk tasavvuf tarihinin en büyük ve en önemli mimarlarından biri sayılan Hacı Bayram Veli'nin dünyaya gözlerini açtığı bu yer bizim için çok değerli bir miras. Eğitim ve kültür çalışmalarının da yapılacağı bölge Hacı Bayram Veli Külliyesi olacak. Bu bölgenin ziyaretçilerin uğrak mekanları arasında yer almasını hedefliyor, bunun için ne gerekiyorsa yapıyoruz"

http://ankaramasasi.com/haber/2075639/haci-bayram-velinin-cevresi-yenileniyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.