Afganistan'da kenevir ekimini yasaklandı

Ağustos 2021'de Afganistan yönetimine gelen Taliban, ülke genelinde haşhaştan sonra kenevir ekimini de yasakladı.
Zeliha Demirci
|
19 Mart 2023, Pazar - 00:00
Afganistan'da kenevir ekimini yasaklandı

Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade, kenevir ekimi ilgili bir kararname yayınladı. Buna göre, Afganistan genelinde kenevir ekimi ve ticareti yasaklandı, yasağa uymayanların ekinleri yok edilecek ve cezalandırılacak.

Yasağın takibi ve uygulanmasını, Taliban geçici hükümetinin İçişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlar yürütecek. Kenevir, haşhaştan sonra ülke genelinde Afgan çiftçilerin en çok rağbet gösterdiği ürünlerden biri olarak öne çıkıyor. Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, 2010 yılında Afganistan dünya genelinde en fazla kenevir üreten ülke olmuştu.

Geçen yıl nisan ayında da Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade'nin kararıyla ülke genelinde haşhaş ekimi de dahil olmak üzere, alkol, eroin, uyuşturucu hapları, esrar gibi maddelerin kullanımı, üretimi ve ticareti yasaklanmış, kuralı ihlal eden herkesin cezalandırılacağı bildirilmişti.

Haşhaş ekiminde yasağa rağmen artış görüldü

Geçen yıl nisan ayındaki söz konusu yasağa rağmen Afganistan'da haşhaş ekimi artış gösterdi. Taliban yetkilileri ve Afgan çiftçiler, yasağın tam olarak uygulanabilmesi için uluslararası yardımın önemine vurgu yapıyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UODC) Kasım 2022'de yayınlandığı rapora göre, Taliban yönetimi iktidara geldikten sonra 2022'de bir önceki yıla kıyasla haşhaş ekimi yüzde 32 arttı. Rapora göre Afganistan, küresel afyon tedarikinin yüzde 80'ini karşılıyor.

Mevcut ekonomik kriz ve kuraklık nedeniyle normal tarım ürünlerini "daha az karlı" olduğu gerekçesi ile tercih etmeyen tarla sahipleri, daha az su isteyen haşhaşa ve kenevire yöneliyor.

http://ankaramasasi.com/haber/2075682/afganistanda-kenevir-ekimini-yasaklandi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.