Bursa, YHT sayesinde İstanbul ve Ankara'ya yakınlaşacak

Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli YHT Hattı'nda inceleme yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bu proje bittiğinde İstanbul-Bursa arası trenle 2 saat 15 dakika, Ankara-Bursa arası trenle 2 saat 15 dakika olacak. Bu sayede İstanbul ve Ankara’yı Bursa’ya daha da yaklaştırmış olacağız. Bu projenin takipçisiyiz" diye konuştu.
Mevlüt Peker
|
10 Mayıs 2023, Çarşamba - 21:46
Bursa, YHT sayesinde İstanbul ve Ankara'ya yakınlaşacak

Yenişehir-İnegöl Yolu'ndaki Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) şantiyesini Bursa Valisi Yakup Canbolat, Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse, AK Parti Bursa Milletvekili Adayı Süleyman Çelik ile birlikte ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ile Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu’dan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

İncelemeler sonrası gazetecilere açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Bursa için çok önemli ve değerli olan Bursa kamuoyunun yıllardır beklediği YHT projesinde hangi aşamadayız, arkadaşlarımız neler yapıyor, bunu kontrol etmek, kamuoyuna gerekli açıklamaları ve bilgilendirmeleri yapmak üzere Yenişehir’deyiz. Uzun yıllardır Bursa’nın YHT ile ilgili bir beklentisi vardı. Farklı sıkıntılar sebebiyle sürelerde geri kaldığımızın farkındayız. Özellikle son dönemde bu işi bitirebilmek, Bursa’nın yıllardır hasretle beklediği YHT projesine kavuşturabilmek için büyük bir gayret gösteriyoruz" diye konuştu.

"2024’te testler başlayacak"

"Yenişehir’de zemin iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Osmaneli-Bursa hattındaki 106 kilometrelik hızlı tren hattında çalışmalar son sürat devam ediyor" diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Hedefimiz, 2024 sonunda burada testlere başlanması. Testlerin başlamasıyla birlikte de artık 2025 yılı içerisinde vatandaşlarımızın YHT’ye kavuşup Ankara’ya ve İstanbul’a YHT ile gidebilmeleri hedefimizi tutturacağımıza inanıyoruz. Büyük bir gayretle arkadaşlarımız çalışıyor. Çok önemli bir hususu oluşturan tünellerle ilgili çalışmalarda büyük sıkıntılara rağmen artık sona yaklaşmış durumdayız. Zemin iyileştirmelerinde sona yaklaşmış durumdayız. Sahada 800’ün üzerinde iş makinesi bilfiil çalışıyor. Müteahhitimiz burada. 7/24 burayı takip ediyor. Emekçi kardeşlerimiz bu işi tamamlamak için büyük mücadele veriyor. Valimiz, kaymakamımız burada. Onlar da günlük bilgi alıyorlar" ifadelerini kullandı.

"Proje bittiğinde İstanbul-Bursa arasıyla Ankara-Bursa arası 2 saat 15’er dakika olacak"

Osmaneli-Bursa arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının 106 kilometrelik bölümünün ilk testlerinin 2024 sene sonunda, Yüksek Hızlı Tren’in 2025’te vatandaşlar tarafından kullanabilecek şekilde planlamaların yapıldığı bilgisini veren Bakan Mustafa Varank, şöyle konuştu:

"Bursa’dan sonra Bandırma’ya kadar devam edecek hatla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Bursa içinde kurulacak istasyonlarla ilgili, bağlantılarla ilgili fizibilite ve etüt çalışmaları devam ediyor. YHT’yi tamamladığımızda Bursalı hemşerilerimiz büyük bir konfora kavuşacak.

Ben de yeni Bursalı olarak bunu sonuna kadar takip edeceğiz. Projeyi, arkadaşlarımızla birlikte Bursa’ya kazandırmak için ben de takipçisi olacağım. Bu proje bittiğinde İstanbul-Bursa arası trenle 2 saat 15 dakika, Ankara-Bursa arası trenle 2 saat 15 dakika olacak. ‘Bursa, Ankara’ya en uzak şehir.’ diye Bursa kamuoyunda kullanılan bir tabir vardı. Onu düzelteceğiz. Aslında biz Ankara’yı Bursa’ya yaklaştıracağız. Bursa, merkez şehirlerimizden, marka şehirlerimizden bir tanesi. Bu sayede de İstanbul ve Ankara’yı Bursa’ya daha da yaklaştırmış olacağız."

"Senede 30 milyon yolcu taşınacak"

"Hem hızlı tren konforunu vatandaşlarımızla buluşturacağız aynı zamanda sanayisi güçlü Bursa’mıza tren hatlarıyla lojistik manada da ciddi bir imkana kavuşturmuş olacağız" ifadelerini kullanan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Hayırlı uğurlu olsun. Rabbim, kaza bela vermesin. İnşallah en güzel şekilde bu projeyi bitirelim. En güzel şekilde bu işi takip edeceğiz ve neticelendireceğiz. Bu projenin takipçisiyiz” dedi.

Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT); Bandırma-Bursa, Bursa-Yenişehir, Yenişehir-Osmaneli olmak üzere 201 kilometre toplam uzunluğunda 3 ayrı hattan oluşuyor. 3 hat tamamlandığı zaman 35,7 km uzunluğunda 29 tünel, 7 istasyon, 8,3 km uzunluğunda 15 viyadük ve 5383 metre uzunluğunda 35 köprü inşa edilmiş olacak. Bursa Yüksek Hızlı Tren, senelik 30 milyon yolcu ve 59 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

http://ankaramasasi.com/haber/2081737/bursa-yht-sayesinde-istanbul-ve-ankaraya-yakinlasacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.