Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sinan Oğan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ata İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın 28 Mayıs'ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek açıklamasına ilişkin “Sinan Bey'in bize katılımındaki farklılık herhangi bir pazarlıkla değil. 5.2 oy fazla da olabilir eksik de olabilir. Önemli olan sinerjiyi ortaya çıkarmak. Hiçbir vaadim olmadı. Benim yapımda böyle bir şey söz konusu değildir” dedi.
Zeliha Demirci
|
25 Mayıs 2023, Perşembe - 22:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sinan Oğan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK ve Kanal D ortak yayınında gündeme dair gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında “Biz milletimizi kucaklamaya devam edeceğiz. 28 Mayıs’ta biz kazanırsak 85 milyonun her bir ferdi kazanacak. Biz burada kalkıp da sandıkta sen bana oy verdin mi vermedin mi bunu ayrıştıracak halim yok. Önemli olan o akşam sandıktan ne çıkacak. Burada Sayın Kılıçdaroğlu kazanırsa terör örgütleri kazanacak, Londra tefecileri kazanacak. Kendisi söylüyor bunu zaten ben söylemiyorum. Amerikalı şirketler kazanacak. Kaybedenler ise ülkemiz üzerine hesap yapanlar olacak. Bu noktada birlik ve dirliğimize kast edenlere diyorum ki biz fırsat vermememiz lazım. Dergi kapaklarından millete ayar verenleri gördünüz değil mi? Bunların Erdoğan ile ne işi var. Erdoğan’ın onlara bakış açısını gayet iyi bildikleri için bundan dolayı da ‘Erdoğan’ın kaybetmesi lazım.’ Bunu kimler diyor? Aynı zamanda terör örgütleri diyor. Demek ki bunlar terör örgütleriyle aynı yerden ayar alıyorlar. Aynı yerden ayar veriyorlar. Benim milletim onlara gereken cevabı Pazar günü verecektir” diye konuştu.

"Oğan'a hiçbir vaadim olmadı"

Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakı’na desteğiyle ilgili konuşan Erdoğan, “Sinan Bey'in bize katılımındaki farklılık herhangi bir pazarlıkla değil. Şu anda adeta Cumhur İttifakı’nın bir elemanı gibi çalışmalara başlamış durumda. 5.2 oy fazla da olabilir eksik de olabilir. Önemli olan sinerjiyi ortaya çıkarmak. Hiçbir vaadim olmadı. Benim yapımda böyle bir şey söz konusu değildir. Bu Kılıçdaroğlu’nun işi. Pazar gününden sonra devenin kuyruğu kopacak. Bunun hesabını kendi tabanı ona soracak. Burada ortaklar içerisinden de bazı kopuşlar olacak. Biz bu vatanı böldürtmeyeceğiz. Terörle mücadelede bir defa bizim attığımız adımları kendisi de paylaşıyor. Bunun yanında Türklük dünyasında olan münasebetler. Mülteciler konusunda da tabi Suriye’nin kuzeyinde bizim briket evler planımız var. STK’lar vasıtasıyla kuruyoruz Katar’ın verdiği destekle de 1 milyon mülteciyi orada iskan edebilecek. Adımları atıldı. bu projeyi görenin ben gitmeyeceğim demesi mümkün değil” dedi.

"Suriyeli sığınmacı sayısı 3 milyon 388 bin"

0 milyon mültecinin geleceği söylemlerine ilişkin konuşan Erdoğan, “Türkiye’de şu an itibariyle İçişleri Bakanım 4 milyon olduğunu kaç kez açıkladı. Fakat bu adam yalancı ya. Bu adam sirk cambazı. Devletin yetkili kurumları rakam bu diyor o hala kalkıyor 10 milyon diyor geldi bir 10 daha gelecek. Şu anda bizdeki Suriyeli sığınmacı sayısı 3 milyon 388 bin. Tam rakam bu. Ama bunlara kalırsa 10 milyon geldi, diyor. Yapma bu kadar yalancı olamazsın ya” ifadelerini kullandı.

"Terör örgütleriyle pazarlık yaparsan onlar da senin iradeni bu şekilde ipotek altına alırlar"

HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in yaptığı açıklamalara ilişkin konuşan Erdoğan, “Bunların kendi arasındaki görüşmelerde bir yerde Kılıçdaroğlu’na aba altından sopayı göstermişler demek ki. Kapalı kapılar arkasında kendilerine verdiği sözler de bu arada hatırlatıyorlar. Terör örgütleriyle pazarlık yaparsan onlar da senin iradeni bu şekilde ipotek altına alırlar. Kılıçdaroğlu aslında Selo’nun serbest kalmasını istiyorsanız bize oy vereceksiniz derken açıktan da bunu söyledi zaten. Ya sen kimsin ki kalkıp da yargının verdiği kararın üstüne bir kararla suçluları serbest bırakma vaadinde bulunuyorsun. Adaletin gereği neyse ancak bu olur. Malum Taksim Gezi olaylarının baş aktörlerinden bir tanesi onu da sürekli açıklıyor. Bırakacağım suçu yok onun da diyor. Tamam da Ali kıran baş kesen misin sen” dedi.

"Kılıçdaroğlu’ndan 3 bakanlık teklifi yapılmış"

"Ümit Özdağ’ın pazarlığı oldu mu?" sorusuna ilişkin konuşan Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’ndan 3 bakanlık teklifi yapılmış. Numan Bey'e de özellikle AFAD gibi veya İçişleri Bakanlığı bunun yanında da işte terörle mücadele de atılması gereken adımlar atılırsa kabul edebilirim gibi. Numan Bey de bu akşamki programda açıkladı. Böyle bir teklifi böyle bir talebi olmuş. Cumhurbaşkanımız bu tür tekliflere kapalıdır, demiş Numan Bey de. Biz kesinlikle pazarlık siyaseti yapmayız. Demek ki istediği şey İçişleri Bakanlığı’ydı” diye konuştu.

http://ankaramasasi.com/haber/2083581/cumhurbaskani-erdogandan-sinan-ogan-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.