İsveç'ten NATO adımı

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Türk ve İsveç heyetlerinin, İsveç'in geciken NATO üyeliğinin onaylanmasını görüşmek üzere "kısa süre içinde" bir araya geleceklerini bildirdi.
Onur Çetinkaya
|
29 Mayıs 2023, Pazartesi - 17:21
İsveç'ten NATO adımı

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile temasa geçerek seçimlerden dolayı kendisini tebrik etti.

Tobias Billström, "Çavuşoğlu, çok hızlı bir şekilde geri döndü ve NATO konusunu istişare edebileceğimizi ve görüşebileceğimizi teyit etti" dedi.

Billström, İsveç ile Türkiye'nin görüşmesi gereken başka ikili konular da olduğunu belirtti.

Billström'e göre İsveç'in NATO üyeliği süreci, Türkiye'deki seçimlerin bitmiş olması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hala görevde olması ve parlamentonun durumunun bilinmesi sayesinde kolaylaştı.

Billström, "Artık kiminle konuşacağımızı biliyoruz. Hızımızı arttırabilmemiz için sabırsızlanıyorum" ifadelerini kullandı.

"Toplantı yakında gerçekleşecek"

Billström, Çavuşoğlu ile Perşembe günü Oslo'da yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında bir araya geleceğini söyledi.

Ancak, daha sonra Billström'ün sözcüsü, "Türkiye Dışişleri Bakanı'nın gelmeyeceği konusunda bilgilendirildik, bu nedenle orada bir toplantı olmayacak. Ancak toplantı, yakında gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

http://ankaramasasi.com/haber/2084042/isvecten-nato-adimi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.