Mehmet Özhaseki: ''Geliştirilen formüller ile deprem bölgesindeki konut teslimleri hızlanacak''

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ''Geliştirilen formüller ile deprem bölgesindeki konut teslimleri hızlanacak'' dedi.
Ankara Masası
|
10 Haziran 2023, Cumartesi - 04:11
Mehmet Özhaseki: ''Geliştirilen formüller ile deprem bölgesindeki konut teslimleri hızlanacak''

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de Sanayici ve İş Adamları Buluşması programına katıldı. Düzenlenen programa AK Parti Kayseri milletvekilleri, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilçe belediye başkanları, protokol üyeleri ve iş adamları katıldı.
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, burada yaptığı konuşmasında, yıllardır sorunlar için koşmaya çalıştığını söyleyerek, “Dün sabah Adıyaman’daydık. 9 tane millet bahçesi açılışı ve 9 milyon fidan dikimi törenine Sayın Cumhurbaşkanımız da katıldı. Aynı zamanda deprem bölgesi olduğu için orada yaptırmış olduğumuz evlerin inşaat durumunu görmek üzere akşama kadar bölgedeydik. Sonra Kayseri'mize geldik. Kayseri’ye doğru zaten ne zaman bizim arabalar burnunu çevirse içimizde bir ferahlık oluyor. Geçtiğimiz hafta Kayseri basınını okuduğum zaman, başlık atmışlar ve bu başlıklar da hoşuma gitti. Gitmedi değil. Kimi diyor ki maratoncu gibi adam, kimi diyor ki efsane geri döndü, ne büyük siyasetçiymiş ben emekli oluyorum derken geri geldi, yeniden bakan oldu gibi. İnsanı hoş tutacak güzel şeyler bunlar. Ben de ticaret erbabıyım. Dışarıda ticaretimi yaptıktan sonra evime gidip, bağımda oturup eşimle dostumla keyif yaparak ayaklarımı uzatıp televizyon seyredebilirim. Yazlıklara gidip keyif yapabilirim ama onu tercih etmiyorum. Arkadaşlar mücadele esas, mücadele elle yapılır, dille yapılır, bedenle yapılır, parayla yapılır, makamla yapılır. Mücadele yapılır velev ki bunların hiç birisine gücünüz yetmezse işte o zaman yüzünüzü ekşitirsiniz ben bu kötülerden değilim diye. Eğer mücadeleyi vermezsek kötüler hakim olur ve planlarımız kötülerin eline kalır. Yıllardır onun için gece gündüz demeden koşmaya çalışıyorum. Ömrümde hiç kimseye kin tutmadım hep affedici oldum ve Allah’ın verdiği her neyse ona da itiraz etmedim, haset etmedim” dedi.

“Yeni formüllerle deprem bölgesinde konut teslimleri hızlanacak”

Deprem bölgesi için geliştirilen formüller ile konut teslimlerinin hızlanacağını söyleyen Balan Özhaseki, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Birçok sorun yaşadıktan sonra bir de deprem afetiyle karşı karşıya kaldık. Adına asrın afeti deniyor ama şunu herkes bilsin bu topraklarda kurduğumuz bin yıllık medeniyetin karşılaştığı en büyük afet olsa gerek. 11 tane ilimiz, 14 milyon insan bundan etkilenmiş. 100 kadar ilçemiz, bine yakın köyümüz ve dün aldım rakamları 680 bin konut yıkılmış. 170 bin de iş yeri, depo, ahır yıkılmış. Yani 850 bin tane bizim yapmak zorunda olduğumuz ev ve iş yeri var. Bunların altyapısı da yapılacak. Bunların hepsinin maddi zararı 100 milyar dolar civarında. İnsanların bir kısmı çadırdalar, bir kısmı konteyner kentteler. Oradan da haliyle bir an önce çıkmak istiyorlar. Evlerimizi yapın verin diyorlar. Bunlar için değişik formüller var. O formülleri geliştiriyoruz zaten. İnşallah söz verdiğimiz gibi 300 binden fazla konutu bir yıl içinde, ondan sonraki 1 buçuk 2 yıla kalmadan da bütün konutları bitirip herkesi evlerine kavuşturacağız. Benim bulduğum yeni formüller de var. Çarşamba günü kabine toplantımız var, Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim. Eğer arkadaşlarımız da uygun görürlerse o formüller devreye girdiğinde çok daha kısa süre içerisinde inşallah bütün hak sahiplerinin haklarını vermiş olacağız ve helalleşmiş olacağız.”

http://ankaramasasi.com/haber/2085531/mehmet-ozhaseki-gelistirilen-formuller-ile-deprem-bolgesindeki-konut-teslimleri-hizlanacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.