Libya’da can kaybı 4333’e çıktı

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), Libya'daki büyük sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısının 4333'e çıktığını duyurdu.
Mevlüt Peker
|
04 Ekim 2023, Çarşamba - 23:19
Libya’da can kaybı 4333’e çıktı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu etkileyen sel felaketinde ölü sayısının 4 bin 333'e yükseldiğini duyurdu.

DSÖ'nün Libya temsilcisi Hale Hudari, online bir brifingde, bölgedeki mevcut sağlık durumu hakkında detayları paylaştı. Hudari, Libya'nın doğusunda meydana gelen bu doğal afeti "korkunç bir trajedi" olarak tanımlayarak, "Derne'de bulundum ve yaşanan tahribatı bizzat gözlemledim." şeklinde konuştu.

Hudari, sel felaketinde kaydedilen ölü sayısının 4 bin 333 olduğunu belirtirken, "Kurtarma ekipleri, kayıp kişilere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Sadece dün gece, Derne'nin 250 kilometre uzağında bir kurbanın daha cesedine ulaşıldı." dedi.

Hudari, kayıp kişi sayısının 8 bin 500 olduğunu ve bu kişiler arasında 101 sağlık çalışanının, bunların 25'inin doktor olduğunu belirtti. "Bu, Libya sağlık sektörü için büyük bir darbe." dedi.

DSÖ'nün bölgedeki sağlık kriziyle başa çıkmak için yoğun çaba harcadığını vurgulayan Hudari, Libya'nın farklı bölgelerinden gelen doktorların dayanışma içinde çalıştığını ifade etti.

Libya'da yaşanan doğal felaket

  10 Eylül'de Libya'nın doğusunu etkisi altına alan "Daniel Fırtınası", Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne şehirlerinde büyük bir sel felaketine yol açtı.

  Ulusal Birlik Hükümeti'nin lideri Abdulhamid Dibeybe, felaketin ardından 11 Eylül'de ülke genelinde üç günlük yas ilan etti. Libya Başkanlık Konseyi, etkilenen bölgelere yardım için uluslararası topluluğa ve komşu ülkelere çağrıda bulundu.

  Birleşmiş Milletler'in İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) 2 Ekim'de yayınladığı raporda, sel felaketinden 250 bin kişinin etkilendiği, 40 bin kişinin yerinden edildiği ve 4 bin 255 kişinin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

  http://ankaramasasi.com/haber/2103387/libyada-can-kaybi-4333e-cikti
  İlginizi Çekebilir

  Yorumlar (0)

  Yorumunuz İletilmiştir.