Mehmet Şimşek: Önceliğimiz enflasyon

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önceliklerinin fiyat istikrarını sağlayıp enflasyonu tek haneli rakamlara indirgemek olduğunu söyledi.
Ankara Masası
|
12 Kasım 2023, Pazar - 13:03
 Mehmet Şimşek: Önceliğimiz enflasyon

İstanbul'da düzenlenen "Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK)-Türkiye Ekonomik Forumu 2023," Uluslararası İşbirliği Platformu ile Körfez Araştırma Merkezi tarafından organize edildi.

Etkinliğin açılışında Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye-KİK işbirliği alanlarını, Türkiye ekonomisinin perspektifini ve Türkiye'deki yatırım fırsatlarını içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Şimşek, sunumunda, Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında ekonomik açıdan karşılıklı bir tamamlayıcılık bulunduğunu, Türkiye'nin zengin üretim çeşitliliği sayesinde imalat sanayisinde ileri kabiliyetlere sahip olduğunu ve Körfez ülkelerinin ise cari fazlalarına ve güçlü altyapı olanaklarına rağmen sınırlı bir üretim çeşitliliğine sahip olduğunu ifade etti.

Şimşek, "Taraflar arasında serbest ticaret anlaşmaları gibi işbirliğini artıracak yeni modeller, Körfez ülkelerinin üretimini çeşitlendirmesine, karşılıklı ticaret ve yatırımların ivme kazanmasına, turizm ve inşaat başta olmak üzere sektörel potansiyelin artmasına katkı sağlayacaktır." dedi.

"Birincil önceliğimiz, fiyat istikrarını sağlayıp enflasyonu tek haneli rakamlara indirgemek"

Şimşek, sunumunda Türkiye ekonomisinde uygulanan makroekonomik politikalar ve yapısal reform gündemi hakkında detaylı bilgi verdi.

Türkiye'deki yatırım fırsatlarına vurgu yapan Şimşek, şunları dile getirdi:

"Orta Vadeli Program (OVP), makrofinansal istikrarı sağlamak amacıyla hazırlanmış olup, son birkaç ay içinde önemli ilerlemeler kaydettik. Sağlam bir makroekonomik politika çerçevesi ve belirgin bir yapısal reform gündemimiz bulunmaktadır. Uyguladığımız sağlıklı politikalara karşılık olarak Türkiye'ye yatırımcı güveninin geri dönmeye başladığını gözlemliyoruz. Türkiye'nin kredi risk primi (CDS), mayıs ayındaki 700 baz puan seviyelerinden 400 baz puanın altına düştü. Bu durum, yatırımcı güveninin arttığını ve dolayısıyla sermaye girişinin önünü açtığını gösteriyor. Reformlarımızı kararlılıkla uyguladıkça, ülkemiz daha fazla yatırımcı çekecek ve kalıcı bir makrofinansal istikrara ulaşacaktır. Birincil önceliğimiz, fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyonu tek haneli rakamlara indirmektir."

Enflasyonla mücadelenin önceliklendirildiği yeni politika çerçevesinde para politikasındaki normalleşme sürecini, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımlarıyla desteklediklerini belirten Şimşek, "Geçiş sürecinin ardından 2024 yılı ortasından itibaren dezenflasyon süreci başlayacak ve 2026 yılında enflasyonu tek haneye indireceğiz. Türkiye, disiplinli maliye politikalarıyla bütçe açığını ve kamu borç stokunu azaltmada önemli bir başarı elde etmiştir." şeklinde konuştu.

http://ankaramasasi.com/haber/2109632/mehmet-simsek-onceligimiz-enflasyon
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.