DMM’den “Coca-Cola’ya devlet desteği” açıklaması

"Coca-Cola'ya devlet desteği" haberleri ile ilgili açıklama yapan DDM, verilen teşviklerin Türkiye’de tüm yatırımlara verilen “otomatik vergi indirimi” olduğunu bildirdi.
Mevlüt Peker
|
13 Kasım 2023, Pazartesi - 21:14
DMM’den “Coca-Cola’ya devlet desteği” açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, son dönemde medyada yer alan "Coca-Cola'ya devlet desteği" haberlerine açıklık getirdi. Merkez, bu haberlerde bahsedilen teşvikin, ülkedeki yatırımlara yönelik otomatik vergi indirimleri olduğunu ve bu teşvikin ağustos ayında verildiğini bildirdi.

Basın Yayın organlarındaki haberler yanıltıcı

Merkezin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin manipülatif unsurlar içerdiği belirtildi. Açıklamada, ağustos ayında toplamda 1301 yatırım teşvik belgesinin düzenlendiği ifade edilerek, Coca-Cola'ya verilen teşvikin de bu genel kapsamda olduğu vurgulandı.

Yanıltıcı başlık ve rakamlar eleştirildi

Açıklamada, haber başlıklarında "boykot sürerken" ifadesinin kullanılmasının manipülatif bir yaklaşım olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, haberlerde teşvik tutarıymış gibi sunulan 590 milyon liranın aslında yatırım tutarı olduğu açıklandı. Bu durumun, haberlerin gerçek dışı bir algı yaratma çabası içinde olduğunu gösterdiği ifade edildi.

http://ankaramasasi.com/haber/2109907/dmmden-coca-colaya-devlet-destegi-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.