Ankara 2 No’lu Baro, UCM’ye gidiyor

Ankara 2 No'lu Baro Başkanı Sabri Hafif, terör örgütü İsrail’in Gazze'deki hak ihlallerini UCM'ye (Uluslararası Ceza Mahkemesi / International Criminal Court) taşıyacak. Sabri Hafif, "Orası bizim muhatabımız ve bütün dünyanın gözünün içine baktığı kurumsa, oraya dilekçelerimizi göndermek suretiyle susmamış, haykırmış olacağız" dedi.
Mevlüt Peker
|
19 Kasım 2023, Pazar - 18:31
Ankara 2 No’lu Baro, UCM’ye gidiyor

Ankara 2 No'lu Baro Başkanı Sabri Hafif, Gazze'deki ciddi insan hakları ihlalleri konusunda Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvuru yapacaklarını duyurdu. Hafif, bu kararı, Yeryüzünde Adalet Platformu Kadın Hukukçular ve Kudüs ve Hukuk grubunun hazırladığı "Filistinli Çocuklara Yönelik Hak İhlalleri Raporu"nun kamuoyuyla paylaşılması etkinliğinde açıkladı.

İsrail'in Gazze saldırıları ve insan hakları ihlalleri

Etkinlikte konuşan Hafif, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının özellikle kadınlar ve çocuklar olmak üzere binlerce Filistinli'yi mağdur ettiğini ve bu uygulamaları soykırım olarak nitelendirdi. Hafif, yıllardır süren bu ihlallere uluslararası toplumun sessiz kaldığını vurgulayarak, Ankara Barosu'nun bu konuda sessiz kalmayacağını ve UCM'ye başvurarak, insanlığa karşı işlenen suçlara dikkat çekmeyi amaçladıklarını ifade etti.

"Filistinli Çocuklara Yönelik Hak İhlalleri Raporu"nun önemi

Yeryüzünde Adalet Platformu üyesi Elif Yurtoğlu da, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde Birleşmiş Milletlerin çocuk hakları raporuna dikkat çekti. Yurtoğlu, hazırladıkları "Filistinli Çocuklara Yönelik Hak İhlalleri Raporu" ile kadınlar ve çocuklara yönelik ihlallere odaklanmak istediklerini ve bu ihlallerin uluslararası örgütlerce de defalarca rapor edildiğini belirtti.

Programa Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve diğer davetlilerin katılımıyla, raporun detayları ve Gazze'deki insan hakları ihlalleri konusunda farkındalık yaratılmaya çalışıldı.

http://ankaramasasi.com/haber/2110736/ankara-2-nolu-baro-ucmye-gidiyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.