Murat Köse'den Yavaş'a su ve işçi eleştirisi

Mamak Belediye Başkanı ve AK Parti ABB Grup Başkanvekili Murat Köse, ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı işten çıkarılan işçiler ve Ankara'daki su fiyatları üzerinden eleştirdi. İşten çıkarılan işçileri 1 Nisan'da yeniden işe alacaklarını söyleyen Köse, ABB'nin Cumhur İttifakına geçmesiyle suya yüzde 50 indirim yapacaklarını ifade etti.
Onur Çetinkaya
|
20 Kasım 2023, Pazartesi - 17:41
Murat Köse'den Yavaş'a su ve işçi eleştirisi

Ankara Büyükşehir Belediyesi  Kasım Ayı Meclis Toplantısı'nın 15. birleşimi gerçekleştirildi. 

Mamak Belediye Başkanı ve AK Parti ABB Grup Başkanvekili Murat Köse, ABB Başkanı Mansur Yavaş'a soruları yönetti, 4,5 yıllık çalışması üzerinden eleştirilerde bulundu.

"Koltuğa oturunca ilk işiniz işten atmak oldu"

O zaman ki sözlerinizden biri kimseyi işten çıkarmayacağız diyerek namus sözü vererek dolu dolu konuştunuz diyen Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Koltuğa oturunca yaptığınız ilk iş AK Parti'li olupta önde olan kimliği önde olan kişilere baskı yapmak ve en yakın zamanda işten atmak oldu. Salgın döneminde AK Partili çalışanları evlere gönderdiniz maaşlarını kestiniz. Sonra tamamını işten attınız.

"1 Nisan'da işçileri yeniden işe alacağız "

Mansur Yavaş zamanında işten çıkarılan işçilere değinen Köse işçilere müjde vererek,"31 Mart tarihinde ABB'yi yeniden aldığımızda 1 Nisan sabahı 5 yıldır emeği ile oynanan ve işten atılan tüm işçi kardeşlerimizi yeniden işe alacağız, aynı işlerine iade edeceğiz" dedi. 

Mevcut çalışanlarla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Köse, 2022 yılında asgari ücretin belirlendiğinde işçilerin sözleşmeleri hızlı bir şekilde iptal edildi. Sözleşmesini iptal etmeyenlerin işten çıkarma tehdidi ile sözleşmeleri yenilendi" ifadelerini kullandı.

"İşçilerin hak kayıplarını telefi edeceğiz"

2019 sonrası işten çıkarılan işçilerin 5 yıllık hak kayıplarına ilişkin konuşan Köse, "ABB'de çalışan işçilerimiz hak kaybına uğradı. Daha önce asgari ücretin çok büyük bir üstünde rakamlarla çalışıyorlardı. Şimdi asgari ücreti ancak alabiliyorlar. 31 Mart'ta yeninden ABB'yi aldığımızda mali ve sosyal haklarına el konulan işçi kardeşlerimize de kayıplarını telafi edecek şekilde düzenlemeler yapacağız." dedi.

"Suya yüzde 50 indirim yapacağız"


Mamak Belediye Başkanı  Murat Köse, bir önceki yerel seçimlerde ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın su vaadini hatırlattı.

Köse, "2019 yılında sayın Mansur Yavaş'ın şöyle bir iddiası vardı diyordu ki Ankara'daki hemşerilerimiz en pahalı suyu kullanıyor. Evet bugün için bu doğru. Ankaralı hemşerilerimiz Türkiye'deki en pahalı suyu kullanıyor. Metreküpü ne kadar biliyor musunuz? 36 lira. 5 liradan 36 liraya. Ortalaması 28 lira. Ne diyecek acaba kendine kendime muhalefet ederek, Ankara'da su hala en pahalı diyerek ucuzlatmayı mı önerecek. Ama biz diyoruz ki Allah nasip etsin 1 Nisan sabahı Cumhur İttifakının bayrağını asalım suya yüzde 50 indirim yapacağız." şeklinde konuştu.

"ABB'nin anahtarını cumhurbaşkanımıza vereceğiz "

Murat Köse sözlerinin devamında, "Cumhur İttifakı olarak yakında ABB Başkanı adayımız açıklanacak o zaman bu konuştuklarımızı çok daha ayrıntısıyla projelerimizle beraber milletimizin huzuruna çıkacağız. Tek hedefimiz 1 Nisan tarihinde ABB'nin anahtarını sayın cumhurbaşkanımıza vermek olacak. " ifadelerini kullandı.

http://ankaramasasi.com/haber/2110870/murat-koseden-yavasa-su-ve-isci-elestirisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.