Endonezya Hastanesi’nin ameliyat katı vuruldu, cesetler yığıldı

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, işgalci İsrail güçleri tarafından Endonezya Hastanesi'nin ameliyathane katının vurulduğu belirtilerek, “Cesetler yığılıyor” denildi.
Mevlüt Peker
|
20 Kasım 2023, Pazartesi - 19:57
Endonezya Hastanesi’nin ameliyat katı vuruldu, cesetler yığıldı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Endonezya Hastanesi'ne yönelik saldırıları sonucu hastanede yaşanan insani krizi detaylandırdı. Gazze Sağlık Müdürü Munir el-Berş, İsrail güçlerinin hastanenin polikliniklerini ve ameliyathane katını bombalayarak ciddi hasar verdiğini ve cesetlerin hastanede yığılmış durumda olduğunu aktardı.

Askeri kuşatma altındaki Endonezya Hastanesi'nde insani felaket

Berş, İsrail güçlerinin hastanenin bazı binalarını yıktığını, diğerlerini ise keskin nişancılar tarafından hedef alınan bir kuşatma altına aldığını belirtti. Hareket eden her şeyin vurulduğu bu kuşatma altında, hastanede bulunan ölülerin çıkarılamadığı ve yaralı sayısının tam olarak belirlenemediği ifade edildi.

Endonezya Hastanesi'nde acil müdahale ihtiyacı ve yetersiz imkanlar

Berş, hastanede tedavi gören 100'den fazla hastanın acil cerrahi müdahaleye ihtiyacı olduğunu, ancak yetersiz sağlık personeli ve sınırlı yatak kapasitesi nedeniyle büyük zorluklar yaşandığını dile getirdi. Ayrıca, İsrail'in insansız hava araçlarının hastaneden çıkmaya çalışan sivilleri hedef aldığı belirtildi.

Sağlık hizmetlerinin durdurulması ve yakıt sıkıntısı

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki sağlık hizmetlerinin tamamen durdurulduğunu vurgulayan Berş, jeneratörlerin çalıştırılması için yakıt yerine soya yağı kullanmak zorunda kaldıklarını söyledi. İsrail güçlerinin daha önce de Gazze'nin batısındaki Şifa Hastanesi'ni kuşatma altına aldığı hatırlatıldı.

Endonezya Hastanesi'nde yüksek can kaybı

İsrail ordusunun Endonezya Hastanesi'ne yönelik saldırıları sonucunda en az 12 Filistinli hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun, hastaneden çıkan sivilleri hedef aldığını ve saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu duyurdu. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in hastaneyi toplu mezara dönüştürme çabalarına işaret etti.

http://ankaramasasi.com/haber/2110884/endonezya-hastanesinin-ameliyat-kati-vuruldu-cesetler-yigildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.