Batan geminin 11 personeli hâlâ aranıyor

Zonguldak'ta fırtınada batan geminin içinde bulunan kayıp 11 personelin bulunması için başlatılan arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
Mevlüt Peker
|
20 Kasım 2023, Pazartesi - 20:12
Batan geminin 11 personeli hâlâ aranıyor

Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde yaşanan şiddetli fırtına, mendireğe çarptıktan sonra batan Türk bayraklı gemideki 11 mürettebatın kaybolmasıyla sonuçlandı. Arama kurtarma çalışmaları, AFAD Başkanı Okay Memiş, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar'ın katılımıyla devam ediyor. Memiş, 12 mürettebatın birinin cansız bedenine ulaşıldığını belirtirken, kalan 11 mürettebatın aranmasına devam edildiğini aktardı. Fırtınanın kasırga seviyesine ulaştığını ve arama çalışmalarının karadan ve denizden sürdürüldüğünü ifade etti.

Çalışmalarda yaşanan zorluklar ve zararlar

Memiş, hava şartlarının denizden arama çalışmalarına engel olduğunu, ancak karadan tarama çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. İlçe merkezinde 225 müracaat alındığını, çatıların uçması, iş yerlerinde ve konutlarda zarar oluştuğunu bildirdi. Bölgedeki meteorolojik durumun iyileştiği ve tehlike oluşturmadığı bilgisini paylaştı. Memiş, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde turuncu alarmın devam ettiğini ve bölgede teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

Vali ve Bakan Yardımcısından açıklamalar

Vali Hacıbektaşoğlu, Zonguldak'ta turuncu kod uyarısının verildiğini, rüzgar hızının 74 knotu aştığını ve Karadeniz Ereğli'de metrekareye 125 kilogram yağış düştüğünü aktardı. Ereğli Limanı'na demirleyen iki geminin 25 personelinin kurtarıldığını, "Kafkametler" gemisinin ise batışı hakkında bilgi verdi. Hacıbektaşoğlu, 2 karakol uçağı ve 1 helikopterle havadan, denizden ise 4 botla arama çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Kent genelinde esnafın, iş yerlerinin, evlerin ve tarımsal alanların zarar tespit çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Bakan Yardımcısı Ünüvar ise, devletin tüm imkanlarıyla vatandaşların zararlarının telafisi için çalıştığını ifade etti.

Eğitim ve altyapı zararları

Vali Hacıbektaşoğlu, kentteki 57 okulun çatısında ciddi hasar bulunduğunu, onarımların ay sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi. Bakan Yardımcısı Ünüvar, havanın daha iyi olacağını umduklarını ve devletin arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Zararların telafisi için devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini vurguladı.

http://ankaramasasi.com/haber/2110885/batan-geminin-11-personeli-hl-araniyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.