CHP kurultayı mahkemelik mi oluyor?

CHP kulislerinde bir grup delegenin, değişimcilerin kazandığı 38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nı mahkemeye taşıyacağı belirtiliyor.
Mevlüt Peker
|
20 Kasım 2023, Pazartesi - 21:10
CHP kurultayı mahkemelik mi oluyor?

Ankaramasasi.com Genel Yayın Yönetmeni Fatih Atik, sosyal medya platformu X’teki hesabından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kulislerinden aldığı bir bilgiyi paylaştı.

Gazeteci Fatih Atik, bir grup delegenin, Özgür Özel’in genel başkan seçildiği 38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nı mahkemeye götürmeye çalıştığını belirtti.

Fatih Atik, sosyal medya hesabından, Cumhuriyet Halk Partisi’nin X hesabı @herkesicinCHP ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in X’teki @eczozgurozel hesabını etiketleyerek, “CHP kurultayı mahkemelik oluyor? CHP kulislerinden aldığım bilgilere göre, bir grup delege değişim iradesinin damga vurduğu son kurultayı mahkemeye taşımaya çalışıyor. CHP’de gündeme gelen soru: Mustafa Kemal ofiste neler oluyor?” ifadelerini kullandı.

38. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 38. Olağan Kurultayı, 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde Ankara Spor Salonu'nda yapılmış, kurultayın ilk gününde yapılan genel başkan seçimini Manisa milletvekili ve partisinin grup başkanı olan Özgür Özel kazanmıştı. Böylece Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13 yıllık genel başkanlığı sona ermişti. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP tarihine, “görevi başındayken aday olduğu kurultayı kaybeden ilk genel başkan” olarak geçmişti.

Kurultayın İkinci gününde Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimi yapılmış, 1200'ü il kongrelerinde belirlenmiş, 168'i ise doğal delege sınıfında yer alan toplam 1368 delege oy kullanmıştı. 6 Kasım'da açıklanan sonuçlarla birlikte büyük çoğunluğu Özgür Özel'in anahtar listesinden olan isimler 60 kişilik Parti Meclisi’nde ve Yüksek Disiplin Kurulunda yerini almıştı.

Partinin tüzük kurultayının 25-26 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanıyordu ancak 81 ilin il başkanı ortak açıklama yaparak hem yaklaşan yerel seçimlerin dikkate alınması hem de tüzük tadilatı için gerekli çalışmanın yapılabilmesi için CHP Tüzük Kurultayı’nın 31 Mart 2024 Yerel Seçimler sonrasına bırakılması tavsiye kararını aldıklarını belirtmişlerdi.

http://ankaramasasi.com/haber/2110888/chp-kurultayi-mahkemelik-mi-oluyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.