Gazze'den tahliye edilen 107 Türk vatandaşı İstanbul'da

İsrail'in Gazze'ye saldırıları sürerken bölgede mahsur kalan Türk vatandaşları için tahliye süreci devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde İstanbul'a getirilen 87 kişinin ardından öğle saatlerinde 107 kişinin daha tahliyesi gerçekleştirildi.
Büşra Bayrak
|
21 Kasım 2023, Salı - 17:43
Gazze'den tahliye edilen 107 Türk vatandaşı İstanbul'da

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonrasında bölgede mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliye süreci hız kesmeden devam ediyor. 

Dışişleri Bakanlığı ve AFAD koordinasyonunda, Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nda bulunan 107 Türk vatandaşı, Türk Hava Yolları'na ait uçakla (THY) Kahire'den İstanbul'a getirildi. 

Bugün sabah saatlerinde İstanbul'a getirilen 87 kişinin ardından gerçekleştirilen tahliye operasyonu sonrasında, Gazze'den dönen 107 kişi İstanbul Havalimanı VIP Salonu'nda AFAD yetkilileri tarafından karşılandı.

Yolcuların pasaport işlemleri nedeniyle bir süre terminalde beklemek zorunda kaldığı belirtilirken, daha sonra otobüslerle ikamet edecekleri yerlere hareket ettiler. Tahliye edilen vatandaşlar, yaşadıkları zorlu süreci ve Gazze'deki insanların içinde bulunduğu dramı dile getirdi.

Saldırıların yanı sıra açlık ve susuzluktan ölüyorlar

Gazze'den İstanbul'a gelen Abdullah ve Muhammed El Nur kardeşler, yaşanan saldırıların yanı sıra bölgedeki açlık ve susuzluk sorununa dikkat çekerek, "Gazze'deki insanlar saldırıların yanı sıra hem açlıktan hem de susuzluktan ölüyorlar. Yardım yok. Güvenli hiçbir yer yok. 45 gündür yollardayız. Hiç uyuyamıyoruz. Yemek yemiyoruz. Filistinli çocuklar füzelerden ölmezse açlıktan ölüyor. Türkiye'ye geldiğimiz için iyi hissediyoruz. Arkadaşlarımız, akrabalarımız Gazze'de kaldı. Onlar için üzülüyoruz" şeklinde konuştular.

Türk vatandaşı Reyhan Bulut Jahjo ise geride bıraktıkları için duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Eşim orada, kayınvalidem orada. Bütün ailem orada kaldı. Çocuklarımı tercih ederek buraya geldim. Çok şükür ki geldim. Orada vahşet yaşanıyor. İnsan parçaları gördüm. Hastaneler bombalandı, okullar vuruldu. Ne ev kaldı ne camiler kaldı. Camileri bile vurdular. Benim oturduğum yerde bir tane okul kalmadı" dedi.

(DHA)
http://ankaramasasi.com/haber/2110975/gazzeden-tahliye-edilen-107-turk-vatandasi-istanbulda
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.