Turgut Altınok’tan “köpek saldırıları” açıklaması: Sorun büyük!

Ankara Keçiören’de ilkokul 4. sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz'ın sabah okula giderken onlarca köpeğin saldırısı sonucu ağır yaralanması üzerine Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok açıklama yaptı.
Mevlüt Peker
|
08 Aralık 2023, Cuma - 22:40
Turgut Altınok’tan “köpek saldırıları” açıklaması: Sorun büyük!

Ankara’nın Keçiören ilçesine bağlı Bağlum Kafkas Mahallesi’ndeki evinden sabah saatlerinde okula gitmek için çıkan ilkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Tunahan Yılmaz'a çok sayıda sokak köpeği saldırmış, talihsiz çocuk ağır yaralanmıştı.

Olayı gören vatandaşların sopa ve taşlarla müdahale ederek köpeklerden kurtardığı çocuk, ambulansa alınarak Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmıştı.

Durumunun ağır olması sebebiyle Hacettepe İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesine sevk edilen ve tedavisi yoğun bakımda sürdürülen Tunahan Yılmaz'ın sağlık durumunun ciddiyetini halen koruduğu bildirilmişti.

Mahalle sakinleri ise sahipsiz köpeklerin çocuğa saldırmasının ardından olay yerinde toplanmış ve bölgede sürekli çocuklara saldıran köpeklerin acilen toplatılmasını istemişti.

Başkan Turgut Altınok açıklama yaptı

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, sosyal medya platformu X’teki @turgutaltinok06 hesabından paylaşımda bulunarak, sokak köpekleri sorununun büyük olduğunu söyledi.

Olay sonrası açıklama yapan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, yaşanan olaydan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "Dün sabah saatlerinde Bağlum Kafkas Mahallesi'nde meydana gelen acı olay hepimizi derinden üzmüştür. Öncelikle yaralı olan evladımıza ve ailesine acil şifalar diliyor, talihsiz olayın yaşandığı saatten itibaren anbean ailemizin yanında olduğumuzu ve çocuğumuzun tedavisi için her türlü imkânı seferber ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunmak istiyoruz. Çocuğumuz şu anda üniversitemiz, hekimlerimiz ve uzman sağlık personelinin kontrolü ve yakın takibi altındadır." dedi.

Son zamanlarda meydana gelen sokak hayvanları saldırılarının birçok şehrimizde çocuklarımızın ve tüm vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaştığını belirten Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "Sürecin doğru yönetilmesi ve çözüm odaklı acil projeler üretilmesi amacıyla başta yasa koyucular, ilgili bakanlıklar, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin hukuki sorumluluk boyutlarını bu acılı atmosferde ve bu platformda aktarmayı ve tartışmayı doğru bulmamakla birlikte; bir taraftan evladımızın ve ailemizin yanında bulunurken diğer taraftan da sorunların makro düzeyde çözümüne ve yasal düzenlemelere ilişkin boşlukların süratle giderilmesine katkı sağlamak amacıyla neler yapılabileceğine dair çalışmalar yürüttüğümüzü kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz." ifadelerini kullandı.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, söz konusu olay yaşandıktan hemen sonra bir süredir aralıksız bir şekilde yaptıkları gibi, bölgeye gece vakti kontrolsüz ve toplu olarak bırakılan sokak hayvanlarının tamamını ertesi gün derhal bölgeden toplamaya ve yasal uygulamalara göre Rehabilitasyon Merkezinde denetim altına almaya çalıştıklarını belirtti.

Başıboş sokak hayvanları sorununun sadece belediyelere ait bir konu olmadığını ve birçok kurum ve kuruluşun eş zamanlı ve koordineli çalışmasını gerektirdiğini vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "5199 sayılı yasa gereğince sokak hayvanlarının toplanması, kısırlaştırılması, aşılanması, küpelenmesi yapıldıktan sonra en geç 10 gün içinde alınan bölgeye yeniden bırakılması gerekmektedir. Ve yine yasa gereği yerel yönetimler barınak ve rehabilitasyon merkezleri kurarak bölgelerindeki sokak hayvanlarını kontrol etmekle yükümlüdür. Ancak birçok belediye ne barınak ne rehabilitasyon merkezi hizmetini verebilmektedir. Bu sebeple uzun bir süredir başka bölgelerden toplanan sokak hayvanları kaçak olarak açık arazilere ve özellikle söz konusu olayın gerçekleştiği bölgeye toplu olarak bırakılmaktadır. Bu mesele uzun bir zamandan beri belediyemizce ilgili bakanlıklar ve ilgili birimlere resmi yazılarla bildirilmiş ve kontrolsüz hayvan bırakılmasının önüne geçmek adına önlem alınması konusunda yazışmalar yapılmıştır. Ne yazık ki tarafımıza konuya ilişkin bir dönüt olmadığı gibi sokak hayvanı bırakma süreçleri de aralıksız olarak devam etmiştir." dedi.

İlçelerine ait bakım ve rehabilitasyonda tutulan kayıtlı sokak hayvanlarına ilişkin bugüne kadar en ufak bir sıkıntı ve saldırı yaşamadıklarını belirten Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "Sınırlarımız içerisindeki tepelik bir açık arazide gece vakti kimin tarafından bırakıldığı belli olmayan ve bizim kayıtlarımızda olmayan agresif sokak hayvanlarının, açık arazide bulunan çocuğumuza saldırmış olması hepimizi kahretmiştir. Keçiören Belediyesi olarak sokak hayvanlarının toplanıp aşı ve kısırlaştırma sonrası kayıtlanıp rehabilite edilmesi ve sokaklarımızın huzura kavuşması adına üzerimize düşen görevleri tam ve eksiksiz şekilde yerine getirme gayretiyle 4,5 yıldır ülkemize örnek olmuş bir belediyeyiz." ifadelerini kullandı.

http://ankaramasasi.com/haber/2113695/turgut-altinoktan-kopek-saldirilari-aciklamasi-sorun-buyuk
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.