İstiklal saldırısı davasında gelişme

İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin öldüğü, 99 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısında bomba düzeneğini bırakan Ahlam Albashır´ın arasında bulunduğu 36 sanıklı davada savcı mütalaasını açıkladı.
Onur Çetinkaya
|
12 Şubat 2024, Pazartesi - 12:30
İstiklal saldırısı davasında gelişme

13 Kasım 2022 İstanbul Beyoğlu'nda bulunan İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen hain terör saldırısında 6 vatandaşımız hayatını kaybetti. 81 kişi de yaralandı. 

İstenen cezalar belli oldu 

Hazırlanan iddianamede, şüpheli Albashır'ın ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar, ‘tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme' suçundan 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 99 kişiye karşı ‘tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan bin 930 yıl 6 aydan 2 bin 970 yıla kadar ve ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi' suçundan 12 yıldan 24 yıla kadar olmak üzere toplamda, 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapsi talep edildi

Ahlam Albashır'ın arasında bulunduğu 18'i tutuklu 36 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

3 sanığa tahliye

36 sanığın yargılandığı davada 3 sanığın tahliyesine karar verildi. Davada tutuklu sayısı 15'e düştü. Bir önceki duruşmada ise 6 sanık tahliye edilmişti


Savcı mütalaasını açıkladı

Albashır´ın arasında bulunduğu 36 sanıklı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, bombayı yerleştiren sanık Ahlam Albashır'ın iddianamedeki gibi cezalandırılmasını ve tutukluluğunun devamını istedi. Buna göre Albashır'ın 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 9 yıla kadar hapsi istendi.

http://ankaramasasi.com/haber/2124554/istiklal-saldirisi-davasinda-gelisme
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.