Erdoğan'dan seçim yorumu: Güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz

AK Parti'de seçim sonrası ilk Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda seçim sonuçları değerlendirildi. Erdoğan, "Eksikliklerin üstüne gideceğiz. 22 yıllık zorlu mücadelenin heder edilmesine müsaade edilemez" dedi.
Esra Koçak
|
02 Nisan 2024, Salı - 22:52
Erdoğan'dan seçim yorumu: Güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) 31 Mart yerel seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Parti ciddi bir oy kaybı yaşadı"

NTV'nin haberine göre, MYK’da bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonucu oluşan tabloya değinip AK Parti  olarak oy oranlarının yüzde 44,3’ten yüzde 35,5’e, Cumhur İttifakı olarak ise yüzde 51,6’dan yüzde 40,5’e gerilediğine dikkati çekti. Partinin ciddi bir oy kaybı yaşadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun temel sebebinin ise 10 ay önce AK Parti’ye oy veren seçmenlerin bu sefer sandığa gitmemesi olduğuna işaret etti.

Düşüşün ezici çoğunluğunu AK Parti seçmeni oluşturuyor"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 seçimlerinin katılım oranının, 2019 seçimlerine kıyasla 6 puan geriye gittiğin, bu 6 puanlık düşüşün ezici çoğunluğunu AK Parti  seçmeninin oluşturduğunu söyledi.

31 Mart’ta yapılan seçimlerde AK Parti’ye gönül verenlerin sandığına gitmemesinde hem teşkilattan hem genel merkezden hem de adaylardan kaynaklandığının vurgusunu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday belirleme süreci de dahil bunların üzerinde uzun uzun durulması gerektiğini, bu konuda gereken her türlü adımın atılacağının altını çizdi.

Enflasyona dikkat çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin sandığa küsmesine neden olan diğer faktörleri ise; hayat pahalılığı, Covid-19 salgınıyla başlayan, Rusya-Ukrayna savaşıyla daha da derinleşen enflasyon baskısı olarak sıraladı.

"En fazla refah kaybına uğrayan emekliler"

Erdoğan, kurmaylarına verdiği mesajda, emeklilerin yüksek enflasyon sebebiyle en fazla refah kaybına uğrayan toplum kesimi olduğunu belirterek, “Emeklilerimizin serzenişlerini il ziyaretlerimizde zaten görüyorduk. Gerek tek seferlik 5 bin lira ödenmesi, gerek yüzde 50’yi bulan maaş zamları, gerekse diğer adımlarla, bütçe disiplinini bozmadan, üzerimizdeki bu baskıyı hafifletmeye çalıştık; ama muvaffak olmadık” tespitinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze krizi gibi elimizden gelen her şeyi yaptığımız ve bedel ödediğimiz bir meselede dahi siyasi saldırıları savuşturmayı, kimi çevreleri ikna etmeyi maalesef başaramadık. Bunlarla ilgili değerlendirmelerimizi de artısı-eksisiyle mutlaka yapacağız” dedi.

"Partide hiç kimsenin ‘layüsel’ olmadığını milletimize göstereceğiz"

Toplantıda “kibir hastalığı”na da dikkati çeken Erdoğan, “Buradan başlayarak; il, ilçe, belde teşkilatlarına, belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize, hatta bürokrasiye uzanan bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Oysa milletin sinesinden doğmuş bir siyasi partinin en büyük düşmanı vatandaşla arasına duvarlar örmesidir. Hangi konumda olursa olsun bu partide hiç kimsenin ‘layüsel’ olmadığını milletimize göstereceğiz. Elbette bu özeleştiri sürecinde hem ittifak olarak girip kaybettiğimiz, hem de Amasya, Kütahya, Kırıkkale gibi iki parti ayrı ayrı girerek özellikle CHP’ye kazandırdığımız il ve ilçelerin durumunu da masaya yatıracağız.” vurgusu yaptı.

"Sonuçları çok iyi analiz etmeliyiz"

“Kurulduktan yalnızca 15 ay sonra bizi iktidara layık gören, henüz 10 ay önceki seçimlerde partimizi açık ara birinci yapan, şimdiye kadar girdiğimiz tüm seçimlerde daima yanımızda duran, velhasıl son 22 yılda tam 17 kez sandıkları bizim için patlatan milletimizin, 31 Mart’ta bizi CHP’nin arkasına niçin ittiğini çok iyi analiz etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortada sadece bir oy kaybı değil, kan ve ruh kaybı olduğunu da söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun suçunu millete atmanın ancak acizlerin ve gafillerin yöntemi olabileceğine vurgu yaparak, “Hatayı, kusuru, yanlışı millette aramak, bizim geleneğimizde asla yoktur. Biz siyasi hayatımızın hiçbir döneminde böyle bir yola başvurmadık, şimdi de başvurmayacağız. Açık söylüyorum, şahsım dâhil bu masanın etrafında oturan hiçbir arkadaşım, 31 Mart seçim sonuçlarının sorumluluğundan kaçamaz. Başkalarını hesaba çekmeden önce kendimizi hesaba çekeceğiz. İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırmanızı istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Şehirlerde yaşadıkları oy kaybının tek bir nedene ve başlığa indirgemenin 'kolaycılık' olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’ı bir başarı örneği olarak kurmaylarına gösterdi.

“Nerede bir eksik, hata, kasıt veya ihanet varsa, üzerine gitmek boynumuzun borcudur. Diğer türlü, Allah korusun, daha büyük felaketlerin, daha sarsıcı kayıpların yaşanmasına mani olamayız.” açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin verdiği mesajın gayet net olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak, “Ya hatalarımızı görerek kendimizi toparlarız ya da güneşi gören buz misali erimeye devam ederiz. Ya başından sonuna kadar işimizi dört dörtlük yaparız ya da çok daha ağır bedeller ödemekten kurtulamayız. Ya milletimizle olan gönül köprülerimizi yeniden güçlendiririz ya da eleştirdiğimiz partilere benzemekten kendimizi alıkoyamayız. Kim olursa olsun hiç kimsenin 22 yıllık birikimi, 22 senelik zorlu bir mücadeleyi heba ve heder etmesine izin veremeyiz, buna müsaade etmeyeceğiz.” mesajıyla konuşmasını sonlandırdı.

http://ankaramasasi.com/haber/2132177/erdogandan-secim-yorumu-gunesi-goren-buz-misali-erimeye-devam-ederiz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (2)

Yorumunuz İletilmiştir.
HectorWoore
03 Nisan 2024, 02:13
buy abilify 2mg : <a href=https://edpillsx.pro/#>propecia finpecia</a> buy robaxin from india <a href=https://edpillsx.pro/>https://edpillsx.pro</a>
KevinBerly
03 Nisan 2024, 04:49
gpu farming bitcoins icp on coinbase how to buy bas crypto bitcoin trojan horse 288 000 blocks is how many bitcoins best crypto cold storage is beam crypto fairly prices get price alerts for crypto infinity btc english cryptocurrency news app android paypal crypto investment stable fund crypto review iagon coin eth packaging report cryptocurrency benefits best cryptocurrency 2018 under a penny <a href=https://best.blockchainprojects.info/iqy-cryptocurrency-price-lookup/11972-criminal-probe-into-cryptocurrency.php>criminal probe into cryptocurrency</a> bitcoin king dash eth <a href=https://cryptoarg.biz/cryptocurrency-jobs-portland-oregon/3532-20-byte-berapa-bitcoins.php>20 byte berapa bitcoins</a> 0.00000008 btc <a href=https://blockchainprojects.info/how-can-i-buy-bitcoin-with-cash-app/9308-bitcoin-mining-infographic.php>bitcoin mining infographic</a> coinbase code invalid <a href=https://coinlaz.com/buy-bitcoin-near-pensacola-fl/10879-buy-crypto-from-wallet.php>buy crypto from wallet</a> zapit crypto <a href=https://premium.cryptohistory.biz/safe-vault-crypto-price/11514-luna-coin-crypto-com.php>luna coin crypto com</a> free crypto trading bot telegram bitcoin price july 2011 what is the next hot crypto coin where do cryptocurrencies come from bitcoin quiz mining bitcoins definition easiest way to buy bitcoin without bank account brady bitcoin crypto bull market 2018 boost crypto coin crypto currency failure <a href=https://bitcoinbuysell.org/wells-fargo-cryptocurrency-debit-card/2645-bitcoin-surges-to-record-high.php>bitcoin surges to record high</a> how to replace crypto.com card <a href=https://blockchainprojects.info/lightning-network-crypto-price/1366-bitstamp-revoery-duo.php>bitstamp revoery duo</a> next crypto to explode in 2022 <a href=https://cryptogami.org/binance-trading-tips/13235-spunge-space-crypto-price.php>spunge space crypto price</a> btc electrical engineering <a href=https://cryptophyte.org/how-to-buy-bitcoin-canada-reddit/8513-cryptocurrency-snt.php>cryptocurrency snt</a> what crypto wallet for under 18 <a href=https://cointenance.com/sec-news-bitcoin/10517-ni-no-kuni-crypto-game.php>ni no kuni crypto game</a> how to explain crypto currency bitcoin romania looking for crypto exchange for lmc stratum mining crypto crypto games metamask