Süresinde bitmeyen inşaat için ev parasından fazla tazminat kazandı

ANKARA'da kooperatiften ev sahibi olabilmek için inşaat firmasına peşinat ve taksitleriyle birlikte toplam 460 bin lira ödeme yapan Bora Yalçın, 2 yıl taahhüdü bulunan sözleşme süresince inşaatta ilerleme kaydedilmeyince 'müspet zarar' davası açtı. Yalçın ödediği paradan daha fazla tazminat kazandı.
DHA
|
13 Mayıs 2024, Pazartesi - 13:45
Süresinde bitmeyen inşaat için ev parasından fazla tazminat kazandı

Bora Yalçın, ev sahibi olabilmek için kooperatife girdi.

 2015 ve 2016 yıllarında inşaat firmasına peşinat ve taksitleriyle birlikte toplam 460 bin lira ödeme yapan Yalçın, noterden evinin tapusunu almasına rağmen, inşaat şirketi ile yaptığı sözleşmedeki 2 yıllık süre boyunca inşaatta ilerleme olmadığını fark etti.

Yalçın, bunun üzerine firma aleyhine dava yoluna gitti. Zararı ve sözleşmede taahhüt edilen kira yatırma şartını dikkate alan  Ankara 14'üncü Tüketici Mahkemesi 'müspet zarar' davasında 578 bin lira tazminata hükmetti.

Davayı kazanan Yalçın, kooperatif projesinin akıllı daireler ve rezidansı içeren büyük bir lansman ile duyurulduğunu söyledi.

Yalçın süreci şöyle anlattı:

“Ödemeleri hızlı bitirip tapuyu aldım”


“Ev, söz verildiği tarihte teslim edilmedi”


'Sözleşme ayakta'

Avukat Senem Yılmazel de, bu tarz zararlara ilişkin 'menfi zarar' ve 'müspet zarar' olmak üzere iki çeşit dava açılabildiğini dile getirdi.

Yılmazel şunları söyledi:


“Ev halen bitmedi”

Topraktan ev alan nelere dikkat etmeli?

Yılmazel, topraktan ev almak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini de şöyle açıkladı:http://ankaramasasi.com/haber/2138181/suresinde-bitmeyen-insaat-icin-ev-parasindan-fazla-tazminat-kazandi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.