ABD'de yine polis şiddeti

Ankara Masası
|
08 Haziran 2020, Pazartesi - 15:33
ABD'de yine polis şiddeti

ABD'de George Floyd'un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin yankıları sürerken, polislerin siyahilere şiddet uyguladığı haberlere bir yenisi daha eklendi.

Mayıs ayında polis gözetimindeyken öldürülen George Floyd'un ardından ABD'de başlayan ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protesto gösterilerinin yankıları sürüyor.

Tüm dünya bu olayı konuşurken ülkeden benzer bir vakanın haberi daha geldi.

Olay, ABD'nin Virginia eyaletindeki Fairfax County'de meydana geldi. Sokakta dolaşan ve gergin görünen siyahi bir kişi, polis tarafından sakinleştirilmeye çalışıldığı sırada polis memuru Tyler Timberlake aniden elektroşok tabancasını ateşledi.

Polis kamerasına yansıyan görüntülerde, siyahi kişinin rastgele yürüdüğü, olay yerine gelen bir sağlıkçının da "Sana yardım etmek için buradayım. Neye ihtiyacın olduğunu söyle" dediği duyuldu.

Bir süre sonra polis memuru Tyler Timberlake'in siyahi kişiye arkadan yaklaşarak elektroşok tabancasını ateşlediği görüldü.

Yere düşen siyahi kişinin sırtına dizini koyan Timberlake, acıyla bağıran adamın ensesine elektroşok tabancasını dayayarak defalarca ateşledi. Diğer polis ve sağlık ekipleri de siyahi kişinin üzerine çıkarak etkisiz hale getirmeye çalıştığı görüldü.

"Nefes alamıyorum" diye bağırdı

Görüntülerde, siyahi kişinin gözaltına alındığı sırada, defalarca "Nefes alamıyorum" diye bağırması dikkat çekti. Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülen siyahi George Floyd'un da son sözleri, "Nefes alamıyorum" olmuştu.

Gözaltına alındı

Polis memuru Tyler Timberlake, gözaltı sırasında orantısız güç kullandığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Yaklaşık 8 yıldır polis olan Timberlake'in hüküm giymesi durumunda 36 aya kadar hapis cezası alması bekleniyor. Öte yandan, orada bulunan diğer polis memurlarının da görevden uzaklaştırıldığı ve olaya ilişkin idari soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

http://ankaramasasi.com/haber/24663/abdde-yine-polis-siddeti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.