Köpeklerin saldırısına uğrayan kadın bacağını kaybetti

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde iki ayrı köpek tarafından ısırılan 82 yaşındaki Yücel Ata'nın bacağı kesildi.
Hande Mağden Akyol
|
23 Kasım 2022, Çarşamba - 15:13
Köpeklerin saldırısına uğrayan kadın bacağını kaybetti

Olay, 18 Eylül 2022 akşamı İstanbul’un Üsküdar ilçesi Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde yaşandı.

82 yaşındaki Yücel Ata, evinin etrafında yürüyüşe çıktığı sırada arkasından gelen sahipsiz bir köpeğin ve yasaklı ırk olan pitbull cinsi köpeğin saldırısına uğradı.

Çevredeki vatandaşların yardımıyla ağır yaralı olarak kurtarılan Ata, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Yücel Ata hastanedeki tedavi sürecinde doku nakli başta olmak üzere 15 kez ameliyat oldu.

Ameliyatlara rağmen eski sağlığına kavuşamayan yaşlı kadının operasyonla bacağı kesildi.

"Köpekler her yerimi parçaladı"

Köpeklerin saldırısının ardından yere düştüğünü belirten Ata, "Herkese bağırdım, herkes başıma toplandı. Köpek her tarafımı ısırdı, iki ayağımı, iki kolumu. O sırada kendimi kaybettim. Ambulans geldi, beni hastaneye götürdü." dedi.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldüğünü aktaran Ata, "Köpek her yerimi parçaladı. Koptu bacağım, bacağımı kestiler. 2 ay tedavi gördüm. Şimdi hala evde yatıyorum. Çok zor durumdayım, kendimi toparlayamıyorum, o gün bugündür yatıyorum." diye konuştu.

Ata, kendisine saldıran köpeğin sahiplerinin yakalanmasını ve cezalarını çekmelerini istedi.

"Annemin kurtulması için bacağının kesilmesini kabul ettik"

Yücel Ata'nın oğlu Abdullah Ata ise, pitbull cinsi köpeğin ilk önce sokaktaki birkaç kişiye saldırdığını, onların kaçabildiğini, daha sonra annesine saldırdığını söyledi.

Köpeğin tasmasız ve ağızlıksız sokakta gezdirildiğini ifade eden Ata, köpeğin annesine saldırdığını ve zarar verdiğini ifade etti.

Bacağının kesilmemesi için doku nakli yapıldığını ama olumlu sonuç alınamadığını anlatan Ata, şunları kaydetti:

"Doktorlar annemi yeniden ameliyata aldı. O sırada bizimle konuştular. Doktorlar, 'Annenin ayağını üç, dört defa temizleriz, dokuyu alırız ama anneni 6 ay içinde kaybetme ihtimalimiz var. Hastalığı bütün vücudunu sarıyor. Biz bacağı dizden alacağız (keseceğiz). Böyle bir karar verin. Ayağını alırsak yüzde 50, almazsak yüzde 100 hayatını kaybeder.' dediler. Kardeşlerimi aradım, artık mecbur kaldık, annemi kurtarmak için. Bacağı kesildi. Biz daha bunun helalliğini alacağız. Helallik almadık. Annemin haberi yok. Biz buna zor karar verdik, ne yapacağımızı şaşırdık. İlk başta biz karar veremedik, mecbur kaldık, artık annemi kurtarmak için ayağını aldırmaya... Annemin bundan birkaç gün sonra haberi oldu. Alıştıra alıştıra söyledik."

Tedavisine evde devam ediliyor

Hastanede enfeksiyon kapmaması için evde tedaviye devam ettiklerini söyleyen Abdullah Ata, annesinin 3 kere kolundan, 12 kere de kurtarmak için bacağından ameliyat olduğunu, 13. ameliyatta bacağının kesildiğini belirtti.

Köpeğin sahiplerinin serbest bırakılmasına tepki gösteren Ata, sürecin yasal yollardan takipçisi olacaklarını vurguladı.

Öte yandan pitbull cinsi köpeği gezdirdikleri tespit edilen Hakan Ç, Hüseyin Ç. ve Cafer P. adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.http://ankaramasasi.com/haber/1952343/kopeklerin-saldirisina-ugrayan-kadin-bacagini-kaybetti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.